Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Casare mijloace banesti
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Casare mijloace banesti

Buna ziua. In casieria unitatii avem 3600 de forinti care sunt scosi din circulatie si nu se mai pot preschimba decat in Ungaria la Banca Centrala, pana la 01.09.2019. Costul este mult mai mare decat valoarea lor. Intrebarea mea este daca se pot casa si cum (adica daca se urmeaza aceeasi pasi ca la casarea oricarui alt bun - decizie comisie, etc.). Va multumesc
Nu se poate vorbi despre casare, pe baza unui Proces Verbal intocmit de casier, vizat de contabilul sef si aprobat de administrator, ii scoateti din casierie si inchideti contul respectiv.
bine...in baza unui proces verbal...de casare zic eu...pentru ca in baza Lg 22/1969, fac obiectul unei gestiuni si sunt considerate bunuri, bunurile materiale, mijloacele bănești sau orice alte valori, si zic ca trebuie urmata aceeasi procedura ca si la casarea oricarui bun...