avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... exercitare autoritate parinteasca in comun
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

exercitare autoritate parinteasca in comun

Buna ziua,

Va contactez in regim de urgenta si sper din tot sufletul ca veti gasi putin timp pentru a-mi raspunde.
Am un copil, in varsta de 5 ani, din prima casatorie. Pentru tata s-a stabilit program de vizitare minor. Acum tatal a solicitat in instanta exercitarea autoritatii parintesti in comun. In 28 Martie Instanta i-a acordat aceasta solicitare. Eu am termen 5 zile sa depun recurs. As vrea sa-mi spuneti daca prin aceasta exercitare a autoritatii parintesti in comun se impune si anularea programului de vizita initial stabilit si daca tatal are dreptul sa vina sa ia copilul ori de cate ori vrea , chiar si fara acordul meu. Mai am un dosar pe rol cu mai multe capete de acuzare cu privire la aceleasi aspecte - tutela, domiciliul copilului.

As vrea sa va rog sa-mi spuneti daca as avea castig de cauza in cazul in care as face recurs.

Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 16:54, 31 Martie 2012
In hotararea ce urmeaza sa va fie comunicata veti citi ce drepturi si obligatii aveti avand in vedere custodia comuna .
Ce anume scrie in hotarare?
Autoritatea parinteasca comuna priveste anumite drepturi si obligatii care reies din lege.

Chestiunea cu dreptul la vizita era si inainte de modificarea legii.
Asadar, nu are legatura directa cu modificarea legii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Custodie Larisa iosiv Larisa iosiv Am un copil de 5 ani in custodie comuna domiciliu la mine(mama), fara program stabilit de vizite...tatal nu a venit sa vada copilul de 2ani jumatate, si nu a ... (vezi toată discuția)
Custodie comuna Zapezica Zapezica La custodie comuna cat timp petrece cu mama și cât cu tata copilul... Legal (vezi toată discuția)
Custodie copil minor ciancu ciancu Buna ziua As dori sa-mi sati un sfat. Am trait 7 ani in concubinaj cu o persoana. Din relatia noastra a rezultat un copil minor. Relaţia noastră nu a fost ... (vezi toată discuția)