Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestare amenda rovinieta masina radiata
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestare amenda rovinieta masina radiata

am vandut o masina la data de 10.03.2011, am contractul de vanzare cumparare, iar azi, 02.04.2012 mi-a venit prin posta o amenda pt lipsa rovinietei. ei zic ca m-au surprins camerele in data de 21.09.2011, cand eu nu mai aveam masina de cateva luni si o radiasem de la financiar. ce am de facut in cazul asta?
Inceracti sa o contestati. Procesul verbal se poate anula.Dar depuneti contestatia in termen: in 15 zile de la primirea procesului verbal.
ai radierea de la de la finaciar, care din ce stiu se face pe baza actului de vanzare -cummparare. dar radierea si inmatricularea pe noul proprietar s-a facut? daca nu, in evidentele politiei rutiere apari ca detinator, iar amenzile vin tot pe vechiul proprietar.
Noul proprietar a inmatriculat autoturismul?
nu stiu cine este noul proprietar pt ca masina a fost data mai departe
Exact in aceeasi situatie sunt si eu. Numai ca eu nu am o amenda ci vreo 6 in total, am facut contestatie la toate. Am avut deja primul termen de judecata la unul din dosare si s-a amanat pentru alta data: "Solutie: Pentru a se comunica la CNADNR copia plângerii şi a înscrisurilor aferente."
Acum am primit o noua citatie sa ma prezint in mai la noul termen. Problema mea este ca eu nu mai sunt in tara de ceva vreme. Am mentionat in plangere ca doresc judecarea in lipsa, acum intrebarea mea este : Trebie sa raspund la fiecare ciatatie primita ca rog judecarea in lipsa? sau este suficient daca este mentionat in cererea initiala?
Va multumesc anticipat.
Daca acest mesaj incalca regulamentul cumva, imi cer scuze, dar am mai cautat si nu am reusit sa gasesc un raspuns.