Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Respingere plangere contraventionala rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Respingere plangere contraventionala rovinieta

Societatea a primit o amenda pentru lipsa rovinietei in anul 2011 .A facut plangere contraventionala ,intrucat autovehiculul a fost vandut cu factura in anul 2008.La impozite locale nu mai figureaza din 2008.
Instanta a respins cererea pe motiv ca petenta nu a facut dovada radierii din circulatie.
Mai avem vreo sansa la recurs?Sau suntem obligati sa platim cele 7 amenzi?
gasiti un alt motiv de recurs, nu prea aveti sanse :(
Nu aveţi şanse-radierea trebuia anunţată imediat la biroul CNADNR.
Actionaţi în înstanţa împotriva cumpărătorul maşinei ca să vă acopere amenzile si cheltuiele de judecată, dupa instiinţare prin executor judecatoresc sau posta cu confirmare de primire.
Alvaro Liniers, Avocat
Din păcate, este obligaţia proprietarului să-şi radieze maşina acest lucru se datoreaza faptului ca in urma vanzarii vehiculului noul proprietar nu a efectuat transcrierea transmiterii dreptului de proprietate asupra vehiculului in termenul prevazut de legislatia in vigoare (Ordinul Ministerului Administratiei si Internelor nr. 1501/2006 privind procedura inmatricularii, inregistrarii, radierii si eliberarea autorizatiei de circulatie provizorie sau pentru probe a vehiculelor
CNADNR nu are niciun drept in aplicarea sanctiunilor altor persoane, decat celor inscrise in certificatul de inmatriculare ca detinatori sau ca utilizatori in baza unui drept legal.

Amenda şi tariful de despăgubire se vor comunica la Cestrin. Amezile şi tariful trebuiesc achitate pentru fiecare proces verbal.Trebuie să vă cumpăraţi şi o rovinietă nouă.
Cumpărătorul maşinii nu are nici o treabă cu faptul că vânzătorul nu şi-a radiat de la punct de lucru CNADNR , maşina.Aşa că ar fi inutil un astfel de proces şi pierdere de timp., căci ar fi respins, lipsă calitate procesuală.
liamic43 a scris:

Din păcate, este obligaţia proprietarului să-şi radieze maşina acest lucru se datoreaza faptului ca in urma vanzarii vehiculului noul proprietar nu a efectuat transcrierea transmiterii dreptului de proprietate asupra vehiculului in termenul prevazut de legislatia in vigoare (Ordinul Ministerului Administratiei si Internelor nr. 1501/2006 privind procedura inmatricularii, inregistrarii, radierii si eliberarea autorizatiei de circulatie provizorie sau pentru probe a vehiculelor
CNADNR nu are niciun drept in aplicarea sanctiunilor altor persoane, decat celor inscrise in certificatul de inmatriculare ca detinatori sau ca utilizatori in baza unui drept legal.

Amenda şi tariful de despăgubire se vor comunica la Cestrin. Amezile şi tariful trebuiesc achitate pentru fiecare proces verbal.Trebuie să vă cumpăraţi şi o rovinietă nouă.
Cumpărătorul maşinii nu are nici o treabă cu faptul că vânzătorul nu şi-a radiat de la punct de lucru CNADNR , maşina.Aşa că ar fi inutil un astfel de proces şi pierdere de timp., căci ar fi respins, lipsă calitate procesuală.

Nicidecum!. Radiere este o obligaţie administrativă. Cumpărătorul este cine a circulat şi el ţine de rovinieta. vânzătorul nici nu poate sa se duca la plata rovinietei fara documentele maşinei, Acţiunea de regres este prevăzuta în noul Cod civil la art. 1384, că stabileste: "Cel care răspunde pentru faptea altuia se poate întoarce împotriva aceluia care a cauzat prejudiciul, cu excepţia cazului în care acesta din urmă nu este răspunzător pentru prejudiciul cauzat".
Alvaro Liniers, Avocat