Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... renuntare la actiunea de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

renuntare la actiunea de divort

a depus intampinare prin care nu e de acord cu divortul, fara cerere reconventionala. vreau sa renunt la judecata divortului, trebuie sa fac o cerere sau nu ma prezint la urmatorul termen?
Va prezentati personal in instanta sa spuneti ca renuntati la judecata.
aveti doua variante:
1.puteti face o cerere prin care sustineti ca renuntati la judecarea cauzei
2.lipsa reclamantului din procesul de divort insa, va conduce la respingerea actiunii ca nesustinuta
Puteti renunta oricand la judecata printr-o cerere scrisa sau verbal in sedinta.
MergetiM la termen si explicati instantei ca renuntati la judecata.Este cea mai simpla varianta.Ulterior veti scoate si certificatul de casatorie.Unele instante dau la termen certificatul.