avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... renuntare la actiunea de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

renuntare la actiunea de divort

a depus intampinare prin care nu e de acord cu divortul, fara cerere reconventionala. vreau sa renunt la judecata divortului, trebuie sa fac o cerere sau nu ma prezint la urmatorul termen?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 22:04, 5 Aprilie 2012
Va prezentati personal in instanta sa spuneti ca renuntati la judecata.
aveti doua variante:
1.puteti face o cerere prin care sustineti ca renuntati la judecarea cauzei
2.lipsa reclamantului din procesul de divort insa, va conduce la respingerea actiunii ca nesustinuta
Puteti renunta oricand la judecata printr-o cerere scrisa sau verbal in sedinta.
MergetiM la termen si explicati instantei ca renuntati la judecata.Este cea mai simpla varianta.Ulterior veti scoate si certificatul de casatorie.Unele instante dau la termen certificatul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort mar4905 mar4905 Am primit citatie ptr actiune divort deschisa de sotie, actiunea este deschisa de anul trecut in august , si are ca prim termen 21 iunie 2011, ..1)ce se ... (vezi toată discuția)
Divort de comun acord dinuleasa dinuleasa Buna. Ma aflu in situatia in care, impreuna cu sotia mea am decis ca nu mai putem continua casnicia noastra si am depus o cerere de desfacere a casatoriei de ... (vezi toată discuția)
Primul termen ContSters73633 ContSters73633 Buna ziua, la primul termen reclamantul trebuie sa fie prezent ? ( mentionez ca nu am avocat). Multumesc (vezi toată discuția)