avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 312 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensie anticipata

Buna ziua,

tinand cont de situatia economica actuala si de faptul ca sunt nascuta in 1953, pe 21 noiembrie, fiind angajata continuu de pe data de 10.10.1974 (deci nu imi mai pot gasi un nou loc de munca la varsta mea), va rog sa imi spuneti cand as indeplini conditiile unei pensionari anticipate fara penalitati.

Multumesc anticipat,
Veronique Stamate
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:19, 28 Noiembrie 2008
Art. 49. din Legea nr. 19/2000 arata ca asiguratii care au depasit stagiul complet de cotizare cu cel putin 10 ani pot solicita pensia anticipata cu cel mult 5 ani inaintea varstelor standard de pensionare. Deci puteti beneficia de aceasta pensie.
Cuantumul pensiei anticipate se stabileste in aceleasi conditii cu cel al pensiei pentru limita de varsta. La implinirea varstelor standard de pensionare prevazute de prezenta lege pensia anticipata devine pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza
verastam a scris:

Buna ziua,

tinand cont de situatia economica actuala si de faptul ca sunt nascuta in 1953, pe 21 noiembrie, fiind angajata continuu de pe data de 10.10.1974 (deci nu imi mai pot gasi un nou loc de munca la varsta mea), va rog sa imi spuneti cand as indeplini conditiile unei pensionari anticipate fara penalitati.

Multumesc anticipat,
Veronique Stamate


Din datele furnizate ar reiesi ca puteti beneficia de:
- Pensie pentru limita de varsta incepand cu Iunie 2013, respectiv la implinirea varstei de 59 ani si 7 luni;
- Pensie anticipata partiala incepand cu Iunie 2008, respectiv la implinirea varstei de 54 ani si 7 luni.
Am luat in calcul data de 01 decembrie 2008 ca fiind ultima zi de munca.
Cuantumul pensiei anticipate partiale se stabileste din cuantumul pensiei pentru limita de varsta, prin diminuarea acestuia in raport cu stagiul de cotizare realizat si cu numarul de luni cu care s-a redus varsta standard de pensionare. In cazul dvs, procentul de diminuare pentru fiecare luna de anticipare este de 0,30%.
Adica pana in iunie 2013, diminuarea va fi de 16% lunar
1. Da, pana in iunie 2013 veti primi pensia diminuata.
2. Dar vedeti ca legea spune ca trecerea de la pensie anticipata la pensie de limita de varsta se face la cerere, deci sa nu uitati sa faceti cerere in unie 2013!
Buna ziua,

va multumesc frumos, tuturor, pentru raspunsuri. Inteleg asadar ca pot beneficia de pensie anticipata, dar ca din pacate diminuata din acest motiv si care, la cerere, devine pensie de limita de varsta.

In cazul in care voi fi obligata sa recurg la aceasta forma de pensie (anticipata) si imi voi gasi printr-o intamplare fericita o colaborare pe un termen limitat, cu contract de munca legal, se poate sa ma angajez chiar daca sunt pensionata anticipat?

Va multumesc,
Veronique Stamate

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata wild wild Buna ziua In primul rand urari de bine, sanatate si prosperitate alaturi de traditionalul LA MULTI ANI! acum la inceput de an. Numele meu este Lili Karina ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata camellia_camy camellia_camy Ce conditii ar trebui indeplinite pentru pensionarea anticipata ?Va multumesc ,astept raspuns ! Mantionez ca am 43 de ani si 27 de ani de munca. (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata nutzik nutzik buna ziua, tatal meu are 60 de ani impliniti in octombrie 2009. la 31 dec 2009 cumuleaza 42 ani vechime in munca. as vrea sa stiu daca poate iesi la pensie ... (vezi toată discuția)