Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociatia Familiala ???
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociatia Familiala ???

In cazul unui magazin alimentar la tara ce este mai simplu sa faci? AF sau SRL?
sorinnel_25, utilizator
Cred ca o intreprindere individuala.
Daca sunteti singurul care stati la vanzare merge si pfa, in general af-urile (intreprinderile familial) sunt mai greu de administrat.
Intreprinderea individuala este, de departe cea mai buna entitate pentru
a face afaceri cu un mic magazin mixt.
Contabilitate simpla, poti angaja salariati, impozit standard de 16%.
Tva, daca vrei si faci afaceri pina la 35.000 euro, acte putine.
Nu sunt controale ... ce mai ... cea mai buna.

Alberto Kurtyan
Garda vine si la pfa si la intreprindere familiala, poate ca nu sunt asa de asprii ca la srl..

Oricum, felicitari domule avocat Alberto Kurtyan...sunteti in clar in ce priveste contabilitatea...
albertokurtyan a scris:

Tva, daca vrei si faci afaceri pina la 35.000 euro, acte putine.
Alberto Kurtyan

Adica ???:O