avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Activitatea unei AF
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Activitatea unei AF

As vrea sa stiu daca pe langa activitatea de baza a unei AF pot sa fie si alte activitati secundare (ca in cazul unui SRL). Care sunt avantajele/dezavantajele unei AF platitoare de TVA si care sunt avantajele/dezavantajele unei AF neplatitoare de TVA?
De ce sa alegi o AF si nu un SRL?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters51068 , utilizator 13:27, 28 Noiembrie 2008
Da, obiectul de activitate la AF este format din activitatea principala si activitati secundare (ca la SRL)
AF platitoare de TVA va vinde marfa putin mai scump deoarece va calcula TVA si la adaosul comercial.
Contabillitatea cu TVA este mult mai complicata.
Avantajele platii TVA sunt ca poti deduce TVA din facturile de la furnizori. In special daca faci investitii mari initiale.
Depinde de obiectul tau de activitate:
Daca prestezi servicii pina in 35.000 euro pe an, consultanta, etc. este bine sa nu platesti TVA.
Daca faci comert cinstit, este convenabil sa platesti TVA.
Daca ai un magazin la tara si oricum nu bagi in contabilitate nici 20% din afacere (adica faci o mica evaziune), atunci nu are rost sa platesti TVA.
De fapt, cei care lucreaza la evaziune, nu are rost sa plateasca TVA, daca tot fac evaziune.

Pentru afaceri mai serioase, merita sa infiintezi un SRL.
Poti avea salariati, ai bonitate si imagine de seriozitate in fata clientilor, etc.
Poti lua credite, poti deschide mai multe puncte de lucru ...
Intr-adevar, contabilitatea este mai complicata.

Alberto Kurtyan


Daca faci
Va multumesc Pentru atentia acordata!

Mai am o intrebare: vreau sa deschid un mic magazin alimentar la tara si tocmai am achizitionat cateva familii de chinchila. Ce ma sfatuiti sa fac? AF platitoare sau neplatitoare de TVA? Sau un SRL?
Mentionez ca familiile au fost deja achizitionate iar spatiul pt magazin il am deja...
Daca esti domiciliat la tara si ai teren si animale pe care le cresti, adica daca ai o mica ferma, fie ea si de chinchila, nu iti trebuie nici PFA, nici SRL.
Este suficient sa mergi la Primarie si sa iei un "certificat de producator" sau cam asa ceva.

Alberto Kurtyan

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum e mai bine? atomol atomol Pentru un srl cu obiect de activitate -comert cu amanuntul marfuri alimentare -(un mic magazin de cartier ) cum e mai bine -sa fie neplatitor de tva ... (vezi toată discuția)
Asociatia familiala ??? sorinnel_25 sorinnel_25 In cazul unui magazin alimentar la tara ce este mai simplu sa faci? AF sau SRL? (vezi toată discuția)
Magazin on line orianadiana orianadiana buna seara, doresc sa imi deschid un magazin on line si as avea nevoie de ceva sfaturi va rog: 1. vreau sa deschid un SRL cu un singur asociat si nu stiu ... (vezi toată discuția)