Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum e mai bine?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum e mai bine?

Pentru un srl cu obiect de activitate -comert cu amanuntul marfuri alimentare -(un mic magazin de cartier ) cum e mai bine -sa fie neplatitor de tva ?Multumesc.!
cel mai bine este platitor de tva.
De departe este mai bine sa fii neplatitor de TVA.
Contabilitatea este mult mai simpla si ... sincer sa fim ... oricum evaziunea in cadrul magazinelor mici este de cel putin 60%.
In acest caz, ce rost mai are sa te incurci cu plata TVA-ului, daca oricum nu ai de gind sa il platesti?

Alberto Kurtyan
Neplatitor de tva, la inceput, daca va tineti bine "rasuflarea"puteti sa ramaneti asa si anul urmator, atentie marita la cifra de afaceri.