Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTRACT COLECTIV DE MUNCA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTRACT COLECTIV DE MUNCA

Buna ziua, o firma cu 42 salariati tb sa aiba obligatoriu ccm sunt amenzi de la itm?
Da sunteti obligata.
Legea nu prevede obligativitatea incheierii unui ccm la nivel de unitate .. legea sanctioneaza refuzul angajatorului de a incepe negocierea contractului colectiv de munca, cu amenda cuprinsa intre 5.000 lei si 10.000 lei.

Obligatorie este negocierea si nu incheierea c.c.m.