avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTRACT COLECTIV DE MUNCA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTRACT COLECTIV DE MUNCA

Buna ziua, o firma cu 42 salariati tb sa aiba obligatoriu ccm sunt amenzi de la itm?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:50, 10 Aprilie 2012
Da sunteti obligata.
Legea nu prevede obligativitatea incheierii unui ccm la nivel de unitate .. legea sanctioneaza refuzul angajatorului de a incepe negocierea contractului colectiv de munca, cu amenda cuprinsa intre 5.000 lei si 10.000 lei.

Obligatorie este negocierea si nu incheierea c.c.m.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract colectiv de munca andad andad Buna ziua! Am si eu cateva intrebari: 1.Daca exista un Regulament Intern (firma are 40 salariati), este obligatoriu un Contract Colectiv de Munca? 2. ... (vezi toată discuția)
Contract colectiv de munca categ categ Va rog sa-mi spuneti daca este posibil si legal, ca o societate bancara, cu capital strain, care activeaza in Romania, sa nu aiba incheiat un Contract Colectiv ... (vezi toată discuția)
Contract colectiv de munca la nivel de unitate cf. legii dialogului social costa-1 costa-1 1. Ce risca un angajator care nu initiaza negocierea colectiva, in situatia in care reprezentantii salariatilor nu initiaza, la randul lor, negocierea ... (vezi toată discuția)