Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv de munca la nivel de unitate cf. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv de munca la nivel de unitate cf. legii dialogului social

1. Ce risca un angajator care nu initiaza negocierea colectiva, in situatia in care reprezentantii salariatilor nu initiaza, la randul lor, negocierea colectiva conf. art. 129, alin 4) din legea dialogului social? Mai precis, care ar fi sanctiunile in situatia in care o unitate cu 50 salariati nu incheie contract colectiv de munca?

Art. 129
(2) Initiativa negocierii apartine angajatorului sau organizatiei patronale.
Art.217
b) refuzul angajatorului de a incepe negocierea contractului colectiv de munca, cu amenda cuprinsa intre 5.000 lei si 10.000 lei;

Angajatorul are obligatia initierii negocierilor colective. Neindeplinirea acestei obligatii se poate interpreta ca refuz al angajatorului de a initia negocierea contractului colectiv de munca.
costa-1 a scris:

1. Ce risca un angajator care nu initiaza negocierea colectiva, in situatia in care reprezentantii salariatilor nu initiaza, la randul lor, negocierea colectiva conf. art. 129, alin 4) din legea dialogului social? Mai precis, care ar fi sanctiunile in situatia in care o unitate cu 50 salariati nu incheie contract colectiv de munca?

Numai negocierea c.c.m.-ului este obligatorie , nu si incheierea acestuia.
aveti cumva si un model de contract colectiv de munca la nivel de unitate?
drecredit a scris:

aveti cumva si un model de contract colectiv de munca la nivel de unitate?

Se poate lua ca model fostul CCMN sau unul din ccm la nivel de ramura in vigoare.