Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incompatibilitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incompatibilitate

Sunt angajat intr-o institutie a statului intr-un post de conducere, dar nu sunt functionar public, detin o societate la care sunt administrator dar activitatea ii este suspendata de dinainte sa am functia pe care o detin in prezent , am si un PFA pe care nu are activitate. Exista vreo incompatibilitate in aceasta situatie?
Inainte sa fiu angajata aveam functia de administrator la o societate care avea activitate dar in momentul in care am fost pusa pe post am renuntat la aceasta functie.
Fiind personal contractual, nu sunteti supus regimului incompatibilitatilor. Totusi, exista o singura situatie in care, conform legii 161/2003, va pierdeti locul de munca: daca firma dvs. incheie vreun contract cu institutia in care lucrati.
Buna ziua,
Nu am un raspuns pt dvs, si eu sunt in cautarea unui raspuns si cred ca ma puteti ajuta.
Ati spus ca sunteti intr-un post de conducere si voiam sa va intreb daca aveti in subordine functionari publici sau doar personal contractual.
Multumesc,
@ tom_bog

Care este nelamurirea dvs.?
Buna ziua,
Intrebarea mea este:
Poate detine functie de conducere un angajat contractual intr-o institutie, unde sunt si functionari publici?
Art 539 din Codul administrativ spune ca un contractual poate detine functie de conducere, dar nu stiu daca poate avea in subordine functionari publici.

Multumesc,
Da, poate avea in subordine si functionari publici .