Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... OUG 119 sau OG 5?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

OUG 119 sau OG 5?

Buna seara!

Intre parti nu s-a incheiat un contract scris pentru vanzarea unor bunuri.
Vanzatorul (societate comerciala) a transmis o oferta catre cumparator (tot societate comerciala), exista corespondenta schimbata intre parti (prin e-mail) privind conditiile vanzarii.
Cumparatorul plateste circa 50% din valoarea totala a marfii, primeste marfa integral (exista procese verbale de predare-primire) dupa care nu mai plateste.
In lipsa unui contract comercial scris, din experienta dumneavoastra, instantele admit actiunile intemeiate pe OUG 119?
Sau sunt sanse de reusita mai mari intr-o actiune intemeiata pe OG 5?

Multumesc pentru un raspuns rapid.
Daca ati avea si o factura acceptata la plata ar fi mai usor.
In principiu da, desi OG 5 se foloseste pentru altceva.
Din pacate corespondenta dvs. poate fi usor ~demontata~ in instanta si atunci nu prea mai indepliniti conditiile pentru OG5.
In conditiile date e preferabila OUG 119 pentru ca ati avea un cadru probatoriu mai larg/accesibil.
fiind un litigiu intre profesionisti, temeiul e OUG 119/2007
Atat OUG 119 cat si OG 5 sunt proceduri speciale ce implica pentru admisibilitatea lor, respectarea unor conditii cumulative, constand in existenta unei creante certe, lichide si exigibile, aceste cerinte trebuind intrunite in mod cumulativ. Intrucat nu sunt indeplinite in cazul DVS, calea de rezolvare a problemei este utilizand "dreptul comun" , anume prin formularea unei actiuni in pretentii.
Factura este asimiliata unui contract in forma simplificata.
De ce considerati ca nu sunt indeplinite conditiile prevazute de procedura speciala?
Ma gandesc ca din moment ce au fost emise facturile, a fost achitata o parte din contravaloarea facturii, suntem in prezenta unei creante certe.
De asemenea, contractul de vanzare cumparare este un contract consensual si nu este necesara forma scrisa pentru validitatea contractului.
Sa nu tina seama de asa ceva judecatorul investit cu o somatie sau ordonanta de plata?
Ce parere aveti?

barnea a scris:

Atat OUG 119 cat si OG 5 sunt proceduri speciale ce implica pentru admisibilitatea lor, respectarea unor conditii cumulative, constand in existenta unei creante certe, lichide si exigibile, aceste cerinte trebuind intrunite in mod cumulativ. Intrucat nu sunt indeplinite in cazul DVS, calea de rezolvare a problemei este utilizand "dreptul comun" , anume prin formularea unei actiuni in pretentii.

AvFM, utilizator