Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspendare CIM in concediul medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspendare CIM in concediul medical

Buna ziua si Hristos a inviat !
Va rog sa imi spuneti incepand cu a cata zi de concediu medical se suspenda CIM ?
Va multumesc !
1. Concediul medical suspenda CIM pe toata perioada pentru care a fost acordat, conform certificatului medical.

2. Aceasta suspendare a CIM nu se inregistreaza in Revisal, conform HG 500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor:

Art. 3
(1) Registrul se intocmeste in forma electronica.

(2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:
h) perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale;

Incepand cu prima zi a concediului medical , c.i.m. este suspendat .. nu exista nicio reglementare - pentru sectorul privat si personalul contractual din sectorul bugetar - cu privire ca dupa un anumit numar de zile de concediu medical , ci.i.m. sa fie suspendat.

Pentru functionarii publici , avem Legea nr.188/1999:
Art. 94. - (1) Raportul de serviciu se suspendă de drept atunci când funcţionarul public se află în una dintre următoarele situaţii:
h) se află în concediu pentru incapacitate temporară de muncă, pe o perioadă mai mare de o lună, în condiţiile legii;
....