Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediile medicale
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediile medicale

Concediile medicale peste 30 de zile intrerup contractul individual de munca al salariatului, se raporteaza in REVISAL? , in ce lege este stipulat acest lucru daca este asa ,
multumesc mult pentru informatie
Pe perioada cm,indiferent de durata, contractul individual de munca se suspenda de drept,in cf. cu prevederea art.50lit.b Codul Muncii:
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
....
b) concediu pentru incapacitate temporara de munca;

Suspendarea unui cim datorita cm nu se inregistreaza in REVISAL,in cf. cu HG500/2011,art.3,al.(2)lit.h:
(2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:
.......

h) perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale;
Nu exista niciun act normativ care sa prevada asa ceva ... nu confundati Codul Muncii cu Legea nr.188/1999 care are o astfel de reglementare pentru functionari publici ...
Art. 94. - (1) Raportul de serviciu se suspendă de drept atunci când funcţionarul public se află în una dintre următoarele situaţii:
h) se află în concediu pentru incapacitate temporară de muncă, pe o perioadă mai mare de o lună, în condiţiile legii;
.....