Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinta de la medicul de familie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinta de la medicul de familie

Fica mea a avut nevoie de o adeverinta de sanatate de la medicul de familie pentru dosarul de somaj.Acesta a cerut 30 ron pentru a elibera acest document. Este legal?
Dacă se eliberează chitanţe pentru serviciile respective, iar tarifele sunt afişate la vedere, la cabinetele medicilor de familie, nu poate fi vorba despre un abuz sau o ilegalitate.
Nu are acoperire legala perceperea de tarife pt. eliberarea de adeverinte de acest gen,chiar daca se emite o chitanta,chiar daca tarifele sunt afisate,atata timp cat activităţile de suport,care fac parte si din pachetul minimal de servicii medicale ,.de care pot beneficia persoanele neasigurate ,cuprind si eliberare de acte medicale,precum adeverinta respectiva.