Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... De cate ori poate fi atacata o hotarare definitiva si ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

De cate ori poate fi atacata o hotarare definitiva si irevocabila?

Salut,

Intrebare : poti face recurs dupa doua hotarari definitive si irevocabile ?

Am un bunic care se judeca de 12 ani cu un vecin pt 45 cm pamant in spatele casei care ii apartin prin acte si prin hotarari judecatoresti ( doua hotarari definitive si irevocabile) . Vecinul cu care se judeca a murit dar sotia lui continua cu judecata. De 3 ani bunicul meu incearca sa termine cu acest circ sa-mi faca contract pe casa dar nu poate ca vecina face mereu recurs. Exista alta posibilitate sa-mi treaca , casa? Orice sfat sau informatie imi poate fi de folos!

Multumesc !
Daca o hotarare ramane definitiva si irevocabila pe cale de consecinta nu mai poate fi atacata,operand autoritatea de lucru judecat
mersi de mesaj . nu inteleg termenii judecatoresti "definitiva si irevocabila pe cale de consecinta " , puteti fi mai explicita ? Ce ma sfatuiti ? Sunt din provincie dintr-un orasel din sudul tarii , am ajuns cu aceasta judecata pana si la Curtea de Apel Judecatoria Bucuresti.Ne-au luat in ras ca nu este de competenta Bucurestiului si ne-au redirectionat catre judecatoria din oraselul nostru. Mi s-a parut penibil! Asta e justitia noastra sau , nu am gasit un avocat suficient de destept care sa stie ce sa faca.