avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SRL - NUMAR ANGAJATI MINIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SRL - NUMAR ANGAJATI MINIM

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti in cadrul unui SRL care este limita minima de angajati?
1 sau 2??

Pentru situatia in care este unul singur ( un contabil part-time) net 461 ron
este ok??

sau mai este necesar inca un angajat??

Va multumesc mult,
Cel mai recent răspuns: bogdan.netejoru , utilizator 11:41, 5 Mai 2012
Nu este obligatoriu sa aveti angajati.
Nu exista o limita nici minima, nici maxima in privinta numarului de angajati.
In privinta salariului nu poate fi mai mic de 700 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 169,333 ore in medie pe luna, reprezentand 4,13 lei/ora.
Multumesc, dar in situatia data ca exemplu adica un contabil care este trecut part-time cu 461 net in mana si 600 brut pe cartea de munca?? este legal

trebuie marit salariu?
sau pus full time pe 700 ron??
Ultima modificare: Marți, 24 Aprilie 2012
Cornel Vasile, Consilier juridic
Daca este part-time, salariul ar fi ok insa trebuie raportat la salariul minim brut de 700 lei care este pentru un timp de munca de 8 ore/zi.
part time cat? 2ore, 4 ore, 6 ore?

Alte discuții în legătură

Contracte de munca - 2 angajati part-time bogdan.netejoru bogdan.netejoru Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea situatie: Pana acum la un SRL am avut 2 angajati ( contabilul - part time 600 ron burt - 461 ... (vezi toată discuția)
Salariu minim pe tara Tiblan Tiblan As dori sa-l intreb care este salariu minim brut pentru angajatii in domeniul comercial din anul 2012.Asa stiu ca in anul 2011 salarul minim brut pe tara era ... (vezi toată discuția)
Salariu minim vanzator,incepand 2012 ama77 ama77 Ce salariu minim trebuie sa aiba un vanzator,incepand cu luna ianuarie 2012? (vezi toată discuția)