Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SRL - NUMAR ANGAJATI MINIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SRL - NUMAR ANGAJATI MINIM

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti in cadrul unui SRL care este limita minima de angajati?
1 sau 2??

Pentru situatia in care este unul singur ( un contabil part-time) net 461 ron
este ok??

sau mai este necesar inca un angajat??

Va multumesc mult,
Nu este obligatoriu sa aveti angajati.
Nu exista o limita nici minima, nici maxima in privinta numarului de angajati.
In privinta salariului nu poate fi mai mic de 700 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 169,333 ore in medie pe luna, reprezentand 4,13 lei/ora.
Multumesc, dar in situatia data ca exemplu adica un contabil care este trecut part-time cu 461 net in mana si 600 brut pe cartea de munca?? este legal

trebuie marit salariu?
sau pus full time pe 700 ron??
Cornel Vasile, Consilier juridic
Daca este part-time, salariul ar fi ok insa trebuie raportat la salariul minim brut de 700 lei care este pentru un timp de munca de 8 ore/zi.
part time cat? 2ore, 4 ore, 6 ore?