Forum Discuţii juridice Executare silită Suspendare executare silita prin poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Suspendare executare silita prin poprire

Ma aflu in contestatie la executare si am obtinut suspendarea executarii silite prin poprire pana la solutionarea contestatiei.Am depus si cautiunea fixata de instanta.
Mi s-a indisponibilizat de catre banca si suma integrala precizata in adresa de infiintare a popririi emisa de executor.

In conditiile in care aceasta suma va ramane indisponibilizata in contul meu, data fiind suspendarea, pana la solutionarea contestatiei la executare, de-acum inainte pot dispune de sumele din contul care exced sumei poprite? Poate executorul sa-mi elibereze vreo adresa in acest sens in baza careia banca sa-mi dea voie sa dispun de banii din cont? Subliniez inca o data ca suma poprita va ramane blocata si ca vreau sa dispun de suma in plus aflata in contul meu. Este posibil?
Multumesc anticipat.
Suspnedare executarii silite are ca obiect sistarea temporara a oricarei activitati de urmarire. Pe timpul suspendarii nu se mai poate indeplini niciun act de urmarire silita. Actele incheiate anterior suspendarii isi pastreaza in principiu valabilitatea. Procedura se va relua dupa incetarea cauzei care a determinat suspendarea executarii silite
In privinta cautiunii si a sumei indisponibilizate (inainte de suspendare) aceste sume nu stau in contul dvs ci intr-un cont special, la dispozitia executorului judecatoresc. Altfel spus contul dvs se poate folosi trebuie insa sa aveti Hotararea de suspendare legalizata sil o adresa de la executor pentru a putea debloca, contul si a efectua operatiuni.
Da, se poate. Executorul poate face o adresa catre banca in sensul celor sustinute de tine.