Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Neinregistrare facturi in contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Neinregistrare facturi in contabilitate

Buna ziua, am control de la Politia Economica si de la Garda Financiara, si imi cer actele din 2008-2011 si eu nu le-am depus in contabilitate deoarece eram la inceput si nu stiam cum trebuie procedat. Cei de la economic au fost al toate primariile sa ridice actele mele. Acum circa 6 luni a mai venit cineva de la economic si tot pe aceeasi chestie, mi-a ridicat doar un contract si atat, si acum imi cer si 2008-2011. E cumva vre-o chestie penala sau se poate lasa cu arestare? Va rog sa imi spuneti ca de 3 zile numai pot sa dorm de teama.

Va multumesc anticipat.
ginmarstar, utilizator
Probabil control tematic. Ati gresit foarte mult relativ la evidenta contabila dar in aceste cazuri se lasa numai cu amenda in nici-un caz cu arestare. Arestarea apare numai in cazuri clare de evaziune fiscala si nici atunci intotdeauna.
In conformitate cu prevederile art. 43 din legea nr. 82 din 1991 - legea contabilitatii "efectuarea cu ştiinţă de înregistrări inexacte, precum şi omisiunea cu ştiinţă a înregistrărilor în contabilitate, având drept consecinţă denaturarea veniturilor, cheltuielilor, rezultatelor financiare, precum şi a elementelor de activ şi de pasiv ce se reflectă în bilanţ, constituie infracţiunea de fals intelectual şi se pedepseşte conform legii".
Va multumesc, dar nu a fost cu rea intentie, a fost nestiinta. Stiu ca domnia si prostia se plateste. Aveam 18 ani la vremea aia si nu stiam eu cum e cu facturi, tva s.a.m.d. Daca este cazul platesc T.V.A-ul si tot ce trebuie, nu am avut niciodata intentia de a falsifica sau ceva de genu.

Va multumesc
Ptr. Dn. George: Deci ar trebuii sa stau linistit sau sa imi fac probleme cum zice dnul Lucian Huzum.?
Probleme exista intr-adevar dar cum dvs. sunteti om cinstit si le veti demonstra asta oamenilor legii se va lasa doar cu amenzi.