Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Este evaziune fiscala?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Este evaziune fiscala?

Buna ziua,
In cadrul unei SC tip SRL s-au depus documentele contabile pe anul fiscal; s-a declarat venit 0 cu toate ca firma in anul respectiv realiza prestari servici pentru care era renumerata. Poate fi considerata evaziune fiscala?
Multumesc
Sustragerea de la indeplinirea obligatiilor fiscale reprezinta evaziune fiscala.
Art. 9 din Legea 241/2005
(1) Constituie infractiuni de evaziune fiscala si se pedepsesc cu inchisoare de la 2 ani la 8 ani si interzicerea unor drepturi urmatoarele fapte savarsite in scopul sustragerii de la indeplinirea obligatiilor fiscale:
a) ascunderea bunului ori a sursei impozabile sau taxabile;
b) omisiunea, in tot sau in parte, a evidentierii, in actele contabile ori in alte documente legale, a operatiunilor comerciale efectuate sau a veniturilor realizate;
c) evidentierea, in actele contabile sau in alte documente legale, a cheltuielilor care nu au la baza operatiuni reale ori evidentierea altor operatiuni fictive;
d) alterarea, distrugerea sau ascunderea de acte contabile, memorii ale aparatelor de taxat ori de marcat electronice fiscale sau de alte mijloace de stocare a datelor;
e) executarea de evidente contabile duble, folosindu-se inscrisuri sau alte mijloace de stocare a datelor;
f) sustragerea de la efectuarea verificarilor financiare, fiscale sau vamale, prin nedeclararea, declararea fictiva ori declararea inexacta cu privire la sediile principale sau secundare ale persoanelor verificate;
g) substituirea, degradarea sau instrainarea de catre debitor ori de catre terte persoane a bunurilor sechestrate in conformitate cu prevederile Codului de procedura fiscala si ale Codului de procedura penala.
(2) Daca prin faptele prevazute la alin. (1) s-a produs un prejudiciu mai mare de 100.000 euro, in echivalentul monedei nationale, limita minima a pedepsei prevazute de lege si limita maxima a acesteia se majoreaza cu 2 ani.
Ce institutie poate sesiza evaziunea fiscala?Precizez faptul ca pentru anul respectiv pentru care firma a declarat venituri 0, a realizat transferuri bancare pentru prestari servicii, a participat la licitatii achizitii bunuri imobile dar in acelasi timp a solicitat si regim derogatoriu (in luna octombrie a anului respectiv).
Cum a fost posibil ?
Ce institutie poate sesiza evaziunea fiscala?

Garda financiara, controlul fiscal , situatia se regleaza prin depunerea declaratiei 101 pana la data de 25.04.2010 dar suma de achitat va fii mare . Cine a semnat actele pt aplicare regim derogatoriu , normal ar fi administratorul . Discutati cu contabilul care a depus declaratiile trimestriale, tb sa aiba un raspuns, el fiind si consilierul administratorului .
Este vorba despre situatia fiscala (contabila) pe anul 2008 care a fost depusa in 2009. Nu cred ca se mai poate regla ceva in aceasta situatie.
Nina1 a scris:

Este vorba despre situatia fiscala (contabila) pe anul 2008 care a fost depusa in 2009. Nu cred ca se mai poate regla ceva in aceasta situatie.

Se mai poate depune declaratia 101?