Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat pe o perioada de 60 de zile, examen ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat pe o perioada de 60 de zile, examen de verificarea cunostintelor obligatoriu?

Buna tuturor ,
Sunt proaspat membru al acestui forum si am cautat reguli de proceduri/reexaminare dar tot ce am putut gasii sunt legate de suspendare pe 90 zile cu sanctiuni oarecum mai grave.
Uitandu-ma pe situl :[ link extern ]
eu ma incadrez in cazul :

Nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, daca prin aceasta s-a produs un accident de circulatie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;

(era interpretabila situatia dar deja am platit amenda)

Am primit dovada 15 zile + 60 zile suspendare si o amenda de 580 ron.

Uitandu-ma la topicurile cu sanctiunile de 60 de zile Intrebarile mele sunt:

1) Pot sa dau examen de verificare a cunostintelor pentru a reduce suspendarea cu 30 zile?
(nu mi s-a precizat nimic la politia rutiera)
2) Se prelungeste perioada daca nu dau examen de evaluoarea cunostintelor ?
3) Ce se intampla daca sustin examenul de verificare a cunostintelor si il promovez?
4) Ce se intampla daca sustin examenul de verificare a cunostintelor si nu il promovez?

Intrebare extra:
5) amenda de 580 RON mi se pare cam mare conform tabele de pe situl [ link extern ] )

Acum ieri (22 apr 2012) mi-a fost luat carnetul.

Ajuta-ti-ma va rog sa inteleg pentru cazul meu.

PS:
Am permisul de conducere din aug 2011 dar categoria B din nov 2010. (a fost on hold pentru A fiind pe acelasi dosar)

Petre99, utilizator
Astazi am sa merg la politia rutiera sa intreb exact . Problema e ca cei de la politia rutiera nu sunt foarte amabili , sper sa aflu mai multe.
Orice parere m-ar ajuta mult !
raspunsul este afirmativ. trebuie sa dai testul 13 din 15. nu este greu dar mai citeste regulamentul o data inainte de examen. si nu da raspunsuri "din practica" !
Raspunsurile la intrebarile de mai sus : (sunt cam aceleasti ca si in cazul cu suspendare de 90 zile pt baut si condus de exemplu)

1) "Pot sa dau examen de verificare a cunostintelor pentru a reduce suspendarea cu 30 zile?
(nu mi s-a precizat nimic la politia rutiera)"
Da si daca nu il sustin se adauga inca 30 de zile (exact ca si cum l-as pica daca l-as sustine)

2)" Se prelungeste perioada daca nu dau examen de evaluoarea cunostintelor ?"
Da 30 zile

3) "Ce se intampla daca sustin examenul de verificare a cunostintelor si il promovez?"
Se scade perioada de suspendare de la 60 zile la 30.

4) "Ce se intampla daca sustin examenul de verificare a cunostintelor si nu il promovez?"
Se prelungeste cu 30 zule

5) "amenda de 580 RON mi se pare cam mare conform tabele de pe situl "[ link extern ] ... )

Amenda a fost mai mare cu 20 ron decat maximul posibil pentru situatia mea (verificata la politie) , se da amenda cu valoare intre 6 si 8 puncte. (1 pt = 70 ron => max = 560 , NU 580!!) . Domnul politist e la ghiseu mi-a spus ca se poate depine contestatie in instanta. pentru anularea procesului verbal .
Se merita sa fac contestatie ? care sunt avantajele si dezavantajele ?

Detalii extra:

Examenul se poate sustine doar dupa ce a expirat dovada inlocuitoare a permisului de conducere la sectia de politie rutiera unde a fost retinut permisul de conducere.
In timisoara marti ora 11 si joi ora 15 (cu copie dupa proces verbal ,dovada achitarii procvesului verbal, copie dupa dovada inlocuitoare permis si copie dupa act de intentitate )
Petre99, utilizator