Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de CCC2 daca inchei un contract de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de CCC2 daca inchei un contract de colaborare?

buna ziua
am si eu o rugaminte la dvs.
sunt in cautarea unui loc de munca
sunt insarcinaa si sunt in cic1 pana pe 4 iulie
am o oferta de la o firma de asigurari dar problema e ca se lucreaza pe baza unui contrac de colaborare
ma intereseaza daca ma angajez aici pot beneficia de cic2?
1. Conform Codului fiscal veniturile din contract de colaborare sunt venituri profesionale impozabile si sunt asimilate cu veniturile din salarii.

2. Aceste venituri sunt luate in calculul indemnizatiei pentru CCC asadar daca obtineti astfel de venituri in timpul CCC vi se suspenda indemnizatia pentru CCC.
vreau sa va intreb daca este in regula e vorba de un contract nedeerminat si dupa cum am inteles pot beneficia de cic
da asta banuiam ca mi se suspenda cic1
doamna cu care am vorbit mi/a zis ca ei nu platesc deca 16 la suta impozit la sta
1. Pai, tocmai asta este ca e vorba de un venit profesional impozabil si este luat in calcul indemnizatiei pentru CCC.

2. Asadar nu puteti cumula acest venit cu indemnizatia pentru CCC.

3. Daca doriti un raspuns oficial,de la organul care decide asta, puteti sa intrebati la Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC.
da eu inca nu m/am angajat pana vineri trebuie sa dau un raspus de aceea v/am intrebat
si nu ma poate da afara sau sa imi caute nod in papura cum se zice sa ma dea afara cand vor afla ca sunt gravida....
inca ceva eu trebuie sa mai platesc din salariu care il iau altceva la stat?
Asta intrebati la "Fiscalitate salarii" unde sunt specialistii care va pot raspunde.