Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cand au aparut contractele colective de munca.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cand au aparut contractele colective de munca.

Va rog frumos sa ma ajutati. As vrea sa-mi spuneti cand au aparut pentru prima data contractele colective de munca.Solicit si un temei legal. In anul 1992 a lucrat o persoana ca sezonier la o institutie publica si sustine ca, a fost angajat pe baza de contract colectiv de munca. Astept un raspuns avizat.
Va multumesc anticipat.
Angajarea nu se poate face in baza unui contract colectiv de munca ... dupa Revolutie, primul act normativ care a reglementat contractul colectiv de munca a fost Legea nr.13/1991, abrogata ulterior prin Legea nr.130/1996 privind contractul colectiv de muncă