Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTRACTUL COLECTIV LA NIVEL NATIONAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTRACTUL COLECTIV LA NIVEL NATIONAL

S-A SEMNAT CONTRACTUL COLECTIV LA MINISTERUL MUNCII? NU STIU DACA SUNT OBLIGATA SA FAC ACTE ADITIONALE DE MARIRE LA SALARII
Nu avem pana acum ccmn. Vedeti daca e contract colectiv la nivel de ramura.
george-neagu, moderator
De la data intrarii in vigoare a Legii 40/2011, respectiv 01.05.2011, nu mai exista contract colectiv de munca la nivel national, toate dispozitiile legale care reglementau aceasta institutie fiind abrogate !
inac a scris:

De la data intrarii in vigoare a Legii 40/2011, respectiv 01.05.2011, nu mai exista contract colectiv de munca la nivel national, toate dispozitiile legale care reglementau aceasta institutie fiind abrogate !

De la 01.01.2011 nu mai exista CCMN si nu de la 01.05.2011 ... abrogarea unor articole din Codul Muncii nu are nicio tangenta cu CCMN.
Conform legii de modificarea a Codului Muncii, nr.40/2011, s-au abrogat dispozitiile referitoare la contractul colectiv de munca la nivel national, respectiv:
1) art.240 alin.(1) "Contractele colective de munca se pot incheia la nivelul angajatorilor, al ramurilor de activitate si la nivel national." 2) art.241,alin.(1) "Clauzele contractelor colective de munca produc efecte dupa cum urmeaza: lit.d) pentru toti salariatii incadrati la toti angajatorii din tara, in cazul contractului colectiv de munca la nivel national." Odata cu intrarea in vigoare a Legii nr. 62/2011 a dialogului social, s-a abrogat Legea nr. 130/1996 privind contractul colectiv de munca, astfel incat singurele dispozitii care reglementeaza contractele colective de munca, sunt cele cuprinse exclusiv in Legea 62/2011, care prevad, la art. 128, alin. (1) ca "contractele colective de muncă se pot negocia la nivel de unităţi, grupuri de unităţi şi sectoare de activitate."
inac, utilizator
inac a scris:

Conform legii de modificarea a Codului Muncii, nr.40/2011, s-au abrogat dispozitiile referitoare la contractul colectiv de munca la nivel national, respectiv:
1) art.240 alin.(1) "Contractele colective de munca se pot incheia la nivelul angajatorilor, al ramurilor de activitate si la nivel national." 2) art.241,alin.(1) "Clauzele contractelor colective de munca produc efecte dupa cum urmeaza: lit.d) pentru toti salariatii incadrati la toti angajatorii din tara, in cazul contractului colectiv de munca la nivel national." Odata cu intrarea in vigoare a Legii nr. 62/2011 a dialogului social, s-a abrogat Legea nr. 130/1996 privind contractul colectiv de munca, astfel incat singurele dispozitii care reglementeaza contractele colective de munca, sunt cele cuprinse exclusiv in Legea 62/2011, care prevad, la art. 128, alin. (1) ca "contractele colective de muncă se pot negocia la nivel de unităţi, grupuri de unităţi şi sectoare de activitate."

Nu are nicio legatura Legea nr.40/2011 cu faptul ca de la 01.01.2011 nu mai exista CCMN.
In alta ordine de idei, contractele colective de munca in aplicare la data intrarii in vigoare a Legii nr.40/2011 isi produc efectele pana la data expirarii termenului pentru care au fost incheiate.