avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Radiere firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Radiere firma

Am avut un magazin si am suspendat activitatea acum 2 ani.
Am primit de la finante Regimul derogatoriu pt. 3 ani.
Ca atare nu am datorii la stat.
Mentionez ca m-am pensionat anul trecut de boala si pensia nu imi permite sa dau bani pt. radiere.
Cum trebuie sa procedez? Se radiaza automat dupa 3 ani?
Sau daca nu imi permit sa radiez ce se poate intampla?
Cel mai recent răspuns: lumi1602 , utilizator 16:11, 4 Mai 2012
Nu se radiaza automat. Trebuie sa va lichidati firma. Daca aveti ceva bunuri pe firma trebuie sa vorbiti cu un contabil sa va faca bilantul pentru lichidare. Daca mergeti la Oficlul registrului comertului, ei va pun la dispozitie formularele necesare, si va mai si indruma.
Multumesc si inteleg ce mi-ati spus.
Pe firma nu am nici un bun, a fost mag. de produse naturiste.
Am auzit ca radierea costa in jur de 700 ron.
Eu de unde sa iau acesti bani daca am pensie de 400 ron?
Ce se intampla daca nu am posibilitate financiara sa radiez?
Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere srl bandi2 bandi2 tot nu am ajuns la o concluzie... in iunie imi expira 3 ani de suspendare cu regimul derogatoriu ,deci fara datorii la fisc.nu mai doresc sa o reactivez ... (vezi toată discuția)
Radiere firma bandi2 bandi2 buna. daca am inchis magazinul,acum 1 an si 3 luni,am obtinut si regimul derogatoriu,de la finante...dar, plec din tara, si nu o sa pot radia firma peste 1 an ... (vezi toată discuția)
Bilant, doar online? bandi2 bandi2 buna. eu am avut un magazin,si am suspendat activitatea de 1 an. contabila imi depunea bilantul pe 0. inteleg ca din iunie,nu se mai poate depune decat online, ... (vezi toată discuția)