Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Certificat medical eliberat de un cabinet de medicina ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Certificat medical eliberat de un cabinet de medicina muncii conform H.G 850

Buna dimineata.
Am obtinut un contract de munca in strainatate si, pe langa alte documente, pentru dosar mi s-a cerut si un ,,certificat medical eliberat de un cabinet de medicina muncii conform H.G 850''. Cand am vorbit cu medicul de la un cabinet de medicina muncii mi-a spus ca acest tip de certificat este destinat doar celor care lucreaza in domeniul sanitar, nu si in educatie (asa cum e cazul meu). Am inteles de la autoritatea care imi va evalua dosarul ca pe certificat trebuie precizat doar ,,clinic sanatos/ apt pentru munca'', fara a oferi detalii despre analize medicale. Concret, ce fel de certificat e acesta? Ce presupune obtinerea lui?
Pur si simplu de o fisa de aptitudine aveti nevoie, din care rezulta ca sunteti apt pentru munca. In functie de postul ocupat, medicul de medicina muncii decide ce analize medicale trebuie sa faceti.
Multumesc.