Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale insolventa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

insolventa

O societate comerciala Xse aflta in stare de lichidare pe baza informatiilor furnizate de catre ORC.
In anul 2007 ORC a deschis procedura de dizolvare a societatii ca urmare a nedepunerii bilantului pe anul 2005.
Tribunalul a dispus dizolvarea societatii.
SC X a depus recurs la Curtea de apel, recurs admis ca urmare a depunerii bilantului pe 2005, in consecinta s-a dispus radierea mentiunii de dizolvare a SC X, care conform sentintei este in stare de functionare.
Societatea la care lucrez are de recuperat o suma de bani de la SC X, vrem sa cerem deschiderea procedurii insolventei, in calitate de creditor.
Nu stiu insa cum sa pun problema.....la ORC nu a ajuns probabil sentinta Curtii de apel prin care societatea a fost repusa in stare de functionare.
OK, eu ma adresez Trinulalului, dar daca anexez informatiile de la ORC reiese ca societatea debitoare este in stare de lichidare, desi conform sentintei Curtii din martie 2008 este in stare de functionare.
Mentionez ca am verificat daca mai sunt alte procese pe rol( o alta cerere de dizolvare ca urmare a nedepunerii bilantului pe 2006, 2007 ) , dar nu am gasit nimic.
Ma puteti ajuta cu un sfat?
Cum sa procedez?
Verificati agentul economic respectiv pentru informare asupra obligatiilor restante si pe site-ul ministerului de finante:
[ link extern ]

Puteti sa cereti deschiderea procedurii insolventei, oricum in proces se va solicita si de la ORC foaia societatii respective in extenso si se vor clarifica lucrurile cu privire la starea de lichidare sau de functionare a societatii inregistrata la ORC.