Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Abuzurile presedintelui si administratorului de bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Abuzurile presedintelui si administratorului de bloc

Buna ziua. As dori sa fac o plangere pentru presedintele blocului si o plangere pentru administratorul blocului....as vrea sa stiu cui trebuie sa ma adresez. tinand cont ca sunt doar 2 persoane la intretinere .Noi suntem singura familie din bloc pentru care intretinerea vine de 600 lei iar ptr ceilalti 150-300 lei. Cum se procedeaza daca doresc sa vina in control un expert contabil? Nu mi se pare corect ca la 2 persoane sa vina 600 lei iar la 5 sa vina 300 lei
Puteti face sesizari, reclamatii la biroul de relatii cu asociatiile de proprietari din primaria de care apartineti.
Totusi, daca doriti o expertiza, atunci va trebui sa va angajati dv. un expert contabil pe care sa il platiti personal si, daca se dovedeste ca se gasesc nereguli si in functie si de prejudiciul suferit, atunci puteti actiona asociatia in judecata pentru recuperarea acestuia.

Totusi, inainte de a face orice reclamatie in exteriorul asociatiei, intrebati cenzorul despre cauzele sumelor mari la intretinere.
Am intrebat si luna trecuta si mereu imi da acelasi raspuns ....vin utilitatile prea mult....
1-Din succinta dvs prezentare este prematur a opta pentru abuzurile persoanelor mentionate de dvs
2-In calitatea de proprietar si in temeiul disp art 10 din L nr 230.2007 aveti dreptul sa cunoasteti t0ate aspectele ce tin de activitatea asociatiei si la cerere,la orice document al acesteia
Solicitati presedintelui de asociatie de proprietari,clarificarea aspectelor care va suscita interesul si va determina sa aveti suspiciuni asupra temeiniciei si corectitudinii sumelor care va sunt impuse
Administratorul de imobil este simplu angajat al asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie hotarari ale adunarii generale,ale presedintelui si comitetului executiv
2-Daca doriti efectuarea de expertiza financiar contabila a activitatii asociatiei de proprietari cea mai sigura varianta este sa contactati personal persoana specializata-membru CECCAR sa negociati conditiile si obiectivele unei expertize financiar contabile
ynocentta, utilizator
Daca la 2 persoane consumul de apa calda este de 8 mc si apa rece de 10 mc,daca aveti repartitoare si aveti de plata 300 la caldura, atunci este normal sa platiti mai mult decat 5 persoane care au 2 mc de apa calda,5 mc de apa rece si au avut caldura oprita.
Cereti presedintelui in termen de 10 zile de la data afisarii listelor de plata sa va arate facturile care au stat la baza calculului, este dreptul Dumneavoastra conforl Legii 230/2007
atat a venit pentru luna aprilie....suma este pentru apa calda, apa rece si gaze din cauza asta mi se pare o suma prea mare