avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Probleme cu bancile
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Probleme cu bancile

As dorii sa va explic in cateva cuvinte problema mea dar si nelamurirea mea legata de doua credite de nevoi personale doara cu buletinul , fara garantii ,fara giranti. Acum 5 ani sotul meu a facut 2 imprumuturi de nevoi personale la 2 banci , am platit acele rate timp de 1 an la zii si apoi ramanand fara catedre in invatamant am fost nevoiti sa renuntam la achitarea lor. De 4 ani suntem plecati din tara la munca in strainatate , si tot de 4 ani nu am mai achitat nici o rata. Anul acesta vrem sa revenim pentru 2 saptamani in concediu la parinti. poate exista vreo problema pentru sotul meu sa nu poata apoi parasi tara din cauza celor doua credite neachitate? mentionez faptul ca nu avem propietati sau alte bunuri pe numele nostru.In speranta unui raspuns lamuritor din partea dumneavoastra va multumesc anticipat. O zi buna
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 12:43, 2 Iunie 2012
In cazul d-voastra raspunderea este contractuala si nu penala.
Veniti linistiti in tara !
Am uitat sa mentionez faptul ca sotul are intentat un proces civil de executare silita la judecatoria din Craiova. Dosarul a fost inaintat de una dintre banci si l-am gasit pe www.portal.just.ro. repet intrebarea: in cazul revenirii in tara pentru 2 sapt in concediu, poate avea probleme la frontiera la plecare? v-a multumesc inca o data anticipat,pentru raspunsuri.o zi buna
Faptul ca nu mai puteti achita bancilor , nu inseamna ca ati savarsit o infractiune, sunteti liberi sa pleceti oriunde, oricate procese civile aveti pe rol.
Doar in cazurile de cercetare penala, a proceselor penale pe rol, se poate dispune interdictia de a parasi localitatea/tara. Dvs nu va aflati in acest caz si nici nu va fi cazul vreodata, cel putin din pricina datoriilor
Ultima modificare: Sâmbătă, 2 Iunie 2012
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme rate credite. adriana_iacob2007 adriana_iacob2007 Am contractat un credit pentru nevoi personale anul trecut, credit pentru care am avut nevoie de un girant. Pana anul acesta in luna martie am achitat rata ... (vezi toată discuția)
Credit la banca MariusOvidiu MariusOvidiu Buna ... ma numesc Marius si acus 2 ani de zile am lucrat la o firma si am vrut sa scot un credit de la o banca. Am fost trecut in concediu fara salar timp de ... (vezi toată discuția)
Girant imprumut revengiu revengiu Voiam sa iau un credit imobiliar de valoare mica. Insa, in 2012 am girat-o pe sora mea pt un imprumut Prima Casa, deoarece sotul ei nu avea serviciu. In feb. ... (vezi toată discuția)