Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit salar sedii secundare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit salar sedii secundare

Impozitul pe salarii la un sediu secundar trebuie declarat separat in D112 si platiti separat?
Va multumesc.
Fiti mai explicita va rog! Sediul secundar nu inseamna neaparat si punct de lucru identificabil fiscal (are 5 sau mai multi salariati deci cod fiscal ).
Am sediu secundar cu cod fiscal, iar in D112, la pagina 6 am defalcat impozitul pe veniturile din salarii ( am pus separat suma aferenta sediului secundar si suma aferenta sediului principal). In total, contul 444 din D112 are aceeasi suma ca in balanta. Acest lucru am facut pentru tot anul 2011. Finantele imi spun acum ca nu trebuia sa defalc. Si atunci de ce mai exista rubrica separata in D112 privin sediul secundar?
Cei de la fisc au si nu au dreptate. Au dreptate ca modalitatea de declarare a impozitului pe salarii in D112 relativ la punctele de lucru se aplica din luna iulie 2011, dar n-au dreptate pentru ca ar fi trebuit tratat diferentiat fiecare perioada. Plata impozitului pe salarii pentru punctele de lucru identificabile fiscal se face trecand la platitor CUI-ul firmei mama si la beneficiar CUI-ul punctului de lucru. Plata este adresata trezoreriei unde aveti sediul principal.
Pana la urma daca ati platit impozitul totul se reduce la o reglare a fisei pe platitor daca este necesar.
Multumesc mult.