Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovarea functionarilor publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovarea functionarilor publici

Care sunt procedurile de promovarea a functionarilor publici, din functia de consilier grad profesional principal treapta 1 de salarizare, in consilier grad profesional superior treapta 3 de salarizare ?.
Multumesc
Prin promovare in grad profesional.
Legea 188 /1999 Statutul functionarilor publici
Art. 65

(1) Concursul sau examenul de promovare în gradul profesional se organizează de autoritatea sau instituţia publică, în limita funcţiilor publice rezervate promovării, cu încadrarea în fondurile bugetare alocate.
(2) Pentru a participa la concursul sau examenul de promovare în gradul profesional imediat superior celui deţinut, funcţionarul public trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:
a) să aibă cel puţin 3 ani vechime în gradul profesional al funcţiei publice din care promovează;
b) Abrogată.
c) să fi obţinut cel puţin calificativul bine la evaluarea anuală a performanţelor individuale în ultimii 2 ani calendaristici;
d) să nu aibă în cazierul administrativ o sancţiune disciplinară neradiată în condiţiile prezentei legi.
(3) Funcţionarii publici care nu îndeplinesc condiţiile de vechime prevăzute pentru promovarea în gradul profesional imediat superior celui deţinut pot participa la concursul organizat, în condiţiile legii, în vederea promovării rapide în funcţia publică.

HOTÃRÂRE Nr. 611 din 4 iunie 2008
pentru aprobarea normelor privind organizarea şi dezvoltarea carierei
funcţionarilor publici

Promovarea în grad profesional
ART. 125
(1) Funcţionarii publici pot promova într-un grad profesional superior pe
bază de examen sau concurs, în limita funcţiilor publice rezervate
promovării din planul de ocupare a funcţiilor publice şi în limita fondurilor
bugetare.
(2) Examenul sau concursul se organizează anual, până la data de 15
august a fiecărui an, de către autoritatea sau instituţia publică în al cărei stat
de funcţii se află funcţiile publice.
ART. 126
(1) Componenţa comisiei de concurs, respectiv a comisiei de soluţionare a
contestaţiilor, se stabileşte conform regulilor prevăzute prin prezenta
hotărâre pentru concursul de recrutare.
(2) Prevederile art. 16 - 72 se aplică în mod corespunzător concursului de
promovare, cu excepţia obligativităţii publicării anunţului privind
organizarea concursului în Monitorul Oficial al României şi într-o publicaţie
centrală.
ART. 127
Dosarul de concurs depus de către candidaţi la concursul de promovare în
grad profesional conţine în mod obligatoriu:
a) copie de pe carnetul de muncă sau adeverinţă eliberată de
compartimentul de resurse umane în vederea atestării vechimii în gradul
profesional din care se promovează;
b) copii de pe fişele de evaluare din ultimii 2 ani;
c) certificat de cazier administrativ.
ART. 128
(1) În termen de maximum 5 zile de la rămânerea definitivă a rezultatelor
concursului de promovare în grad profesional autoritatea sau instituţia
publică în cadrul căreia este numit funcţionarul public care a promovat
concursul va solicita avizul Agenţiei în vederea transformării postului.
Solicitarea avizului va conţine în mod obligatoriu procesul-verbal final al
concursului de promovare, precum şi fişa postului completată cu noi atribuţii
potrivit nivelului funcţiei publice în care se promovează.
(2) În termen de 15 zile de la data primirii avizului solicitat în condiţiile
alin. (1), autoritatea sau instituţia publică în cadrul căreia este numit funcţionarul public care a promovat concursul va emite actul administrativ
de numire în funcţia publică superioară a acestuia.
(3) La actul administrativ de numire va fi ataşată în mod obligatoriu fişa
postului completată cu noi atribuţii potrivit nivelului funcţiei publice.
(4) Neîndeplinirea obligaţiei prevăzute la alin. (2) şi (3) de către
autoritatea sau instituţia publică poate fi atacată în contencios administrativ
de către funcţionarul public, de către orice persoană interesată sau de către
Agenţie, conform legii.
SECŢIUNEA a 3-a
Promovarea rapidă
ART. 129
(1) Concursul de promovare rapidă în gradul profesional următor se
organizează anual de către Agenţie, în limita numărului de posturi prevăzut