avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cand trebuie sa revin din concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cand trebuie sa revin din concediu crestere copil

Buna ziua,
copilul meu implineste 1 an pe 06/07/2012, eu am optat pentru concediu ingrijire copil pe o perioada de 1 an.
Intrebarea mea este , cand trebuie sa ma intorc pentru a beneficia de stimulentul de 500 lei prevazut in OUG 111/2010?
Mentionez ca am fost si la primarie si mi-au spus ac "ar fi bine sa ma intorc pana pe 15/06/2012 pentru a beneficia de stimulet", dar in lege este precizat ca este OK si cu o zi inainte de a face copilul 1 an.....deci, CARE ESTE VARIANTA CORECTA?:(
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:52, 23 Mai 2012
Ati optat pentru concediu PANA la implinirea varstei de 1 an! In consecinta pentru a beneficia de stimulent va veti intoarce la serviciu cu o zi inainte de a implini copilul 1 an!!
Inainte de implinirea varstei de 1 an va puteti intoarce la munca pentru a beneficia de stimulentul de insertie ...

Art. 7 din OUG nr.111/2010:
(1) Persoanele care în perioada în care sunt îndreptăţite să beneficieze de concediul pentru
creşterea copilului şi indemnizaţia lunară prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a) obţin venituri
supuse impozitului prevăzute la art. 3, înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an, au dreptul la un stimulent de inserţie în cuantum lunar de 1 ISR pentru perioada
rămasă până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani.
....

Textul de lege nu stabileste exact un termen in care trebuie sa va reintoarceti la munca pentru a beneficia de stimulentul de insertie, astfel incat si daca depuneti cererea de reluare a activitatii cu o zi inainte de implinirea varstei de un an veti putea beneficia de stimulentul de insertie.
Ultima modificare: Miercuri, 23 Mai 2012
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ccc 2 ani, intoarcerea la locul de munca? roxana_pop12 roxana_pop12 Buna ziua. Se poate sa ma intorc la locul de munca, daca am optat pt ccc 2 ani? Daca da, se primeste acel stimulent de 500 lei? multultumesc anticipat ... (vezi toată discuția)
Cum sa procedez sa primesc stimulentul de insertie? ionny-ionela ionny-ionela doresc sa stiu daca ma aflu in concediu de cresterea copilului si am optat pt 2 ani pot sa ma intorc la munca inainte sa implineasca 2 ani si daca primesc ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie andreeamatei andreeamatei Daca copilul este nascut pe 10 08 2011 si am revenit la serviciu pe 10 08 2012 pot beneficia de stimulenul de insertie?Am optat pentru ccc de un an. va ... (vezi toată discuția)