Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cand trebuie sa revin din concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cand trebuie sa revin din concediu crestere copil

Buna ziua,
copilul meu implineste 1 an pe 06/07/2012, eu am optat pentru concediu ingrijire copil pe o perioada de 1 an.
Intrebarea mea este , cand trebuie sa ma intorc pentru a beneficia de stimulentul de 500 lei prevazut in OUG 111/2010?
Mentionez ca am fost si la primarie si mi-au spus ac "ar fi bine sa ma intorc pana pe 15/06/2012 pentru a beneficia de stimulet", dar in lege este precizat ca este OK si cu o zi inainte de a face copilul 1 an.....deci, CARE ESTE VARIANTA CORECTA?:(
Ati optat pentru concediu PANA la implinirea varstei de 1 an! In consecinta pentru a beneficia de stimulent va veti intoarce la serviciu cu o zi inainte de a implini copilul 1 an!!
Inainte de implinirea varstei de 1 an va puteti intoarce la munca pentru a beneficia de stimulentul de insertie ...

Art. 7 din OUG nr.111/2010:
(1) Persoanele care în perioada în care sunt îndreptăţite să beneficieze de concediul pentru
creşterea copilului şi indemnizaţia lunară prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a) obţin venituri
supuse impozitului prevăzute la art. 3, înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an, au dreptul la un stimulent de inserţie în cuantum lunar de 1 ISR pentru perioada
rămasă până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani.
....

Textul de lege nu stabileste exact un termen in care trebuie sa va reintoarceti la munca pentru a beneficia de stimulentul de insertie, astfel incat si daca depuneti cererea de reluare a activitatii cu o zi inainte de implinirea varstei de un an veti putea beneficia de stimulentul de insertie.
Cornel Vasile, Consilier juridic