Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere - sarbatori religioase
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere - sarbatori religioase

Buna ziua ,
Referitor la art.139 - codul muncii
Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt :
- 1 si 2 ianuarie;

- prima si a doua zi de Pasti;

- 1 mai;

- prima si a doua zi de Rusalii;

- Adormirea Maicii Domnului;

- 1 decembrie;

- prima si a doua zi de Craciun;

- doua zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.

Intrebare : Pastele si Rusaliile pentru cei ce apartin religiilor : catolice si reformate, Craciunul pentru religia ortodoxa de rit vechi, cum se considera? Avand in vedere ca in articolul de mai sus este mentionat "cultele religioase legale, altele decât cele creştine" iar religiile ce le-am mentionat sunt crestine, dar cele 3 sarbatori religioase se sarbatoresc in alta data decat cele ortodoxe.
In aceste cazuri, angajatorul este obligat sa acorde liber persoanelor ce apartin religiilor respective ?

Va multumesc,
Maria Andrei

Expresia "altele decat cele crestine" este eronata, cred ca normal ar fi "altele decat cele ortodoxe de rit nou".
Altfel, nu-si poate face aplicabilitatea prevederile acelui alineat al art. 139.
Multumesc pentru raspuns , asa am presupus si eu , dar fiind un articol oficial , totusi as dori sa stiu cum se aplica , pentru ca lasa loc de interpretari.
Multumesc

Da, angajatorul este obligat sa acorde liber persoanelor ce apartin religiilor respective

andreimaria a scris:

totusi as dori sa stiu cum se aplica , pentru ca lasa loc de interpretari.

Se aplica conform alin. (2) al aceluiasi articol 139:
(2) Acordarea zilelor libere se face de catre angajator.
Impoprtant este ca acesta sa cunoasca apartenenta dvs. religioasa.
Din dispozitiile art. 139 din Codul muncii rezulta ca zilele de sarbatoare legala pot avea caracter laic sau religios. Deşi zilele de sarbatoare legala constituie un drept pentru salariat, acordarea lor se face de catre angajator, care este îndrituit sa ia masuri de ordin administrativ organizatoric.

Potrivit legislatiei in vigoare , in Romania sunt recunoscute oficial 18 culte religioase. Prin urmare, fiecare salariat care apartine unei astfel de cult va beneficia de doua zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate.