Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Raspunsul statului la intrebarile CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Raspunsul statului la intrebarile CEDO

Ce se intampla dupa expirarea termenului dat unui stat parte in dosar CEDO? Mentionez ca statul trebuia sa formuleze raspunsuri la doua intrebari pana la data x, iar din sursele mele, cred ca acest fapt nu s-a intamplat.
Cu stima,
Stimat forumist,

Nu este un lucru neobișnuit ca Statul să ceară un nou termen pentru a răspunde la întrebări. Ca regulă, Statul răspunde.

Oricum, în această etapă, CEDO vă va ține la curent cu absolut orice act procedural.

Este necesar să aveți în vedere, însă, faptul că, în temeiul art. 38.1 al Regulamentului Curții, documentele sau probele nesolicitate nu sunt depuse la dosarul aplicației pentru a fi analizate de Curte. Astfel, dvs urmați strict pașii indicați de CEDO, fără a avea - dacă nu este cu adevărat cazul - inițiative proprii, cum ar fi concluzii nesolicitate de Curte.

Cu stimă.
andreigrigoriu, moderator