Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Portal CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Portal CEDO

Am un dosar la CEDO, a carui nr de inregistrare l-am primit in Iunie anul curent,exista vreun portal in care pot sa verific dosarul?
Va multumesc
Stimate forumist,

Precum s-a mai scris pe acest forum, inclusiv de mine, procesul în fața CEDO cuprinde două etape principale:

1. etapa pana la declararea cererii admisibile in principiu în care nu constata un caz vadit de inadmisibilitate,

* caracteristic acestei etape este faptul că se desfasoara in limba romana, cu juristii Diviziilor romane ale Curtii,

2. etapa contradictorie cu Statul cu care va judecati, de dupa admisibilitatea in principiu.

* caracteristica celei de-a doua etape este si limba in care se desfasoara procedura, respectiv una din limbile oficiale ale Curtii: engleza sau franceza.

Disponibilă publicului este doar cea de-a doua etapă, CEDO afișând pe site-ul său așa-numitele Statement of Facts; Questions to the Parties, la secțiunea din HUDOC de cereri comunicate. CEDO vă avertizează special dacă s-a trecut în a doua etapă.

Prima etapă este secretă, nu aveți cum să vedeți desfășurarea ei pe HUDOC. Există doar corespundența dintre dvs și CEDO.

Cu stimă

andreigrigoriu, moderator
va multumesc frumos dle avocat Andrei,dvs m-ati lamurit ca abia faza a doua se poate verifica