Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Deducere personala - documente
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Deducere personala - documente

1) Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti cum procedati dvs in cazul in care un salariat ia in intretinere unul dintre parinti. Ce document solicitati: adeverinta de venit a persoanei intretinute sau declaratie pe propria raspundere. Sincer nu imi este clar de ce sunt mentionate cele doua documente.
2) Unul dintre parinti are deducere de 350 pe luna. Ce document solicitati de la celalalt parinte adeverinta de venit sau declaratie pe propria raspundere.

Multumesc frumos.
Normele de aplicare a Codului Fiscal
100. Pentru stabilirea deducerii personale la care are dreptul, contribuabilul va depune la plătitorul de venituri din salarii o declaraţie pe propria răspundere, care trebuie să cuprindă următoarele informaţii:
- datele de identificare a contribuabilului care realizează venituri din salarii (numele şi prenumele, domiciliul, codul numeric personal);
- datele de identificare a fiecărei persoane aflate în întreţinere (numele şi prenumele, codul numeric personal).
În ceea ce priveşte copiii aflaţi în întreţinere, la această declaraţie contribuabilul care realizează venituri din salarii va anexa şi adeverinţa de la plătitorul de venituri din salarii a celuilalt soţ sau declaraţia pe propria răspundere a acestuia că nu beneficiază de deducere personală pentru acel copil.

101. Declaraţia pe propria răspundere a persoanei aflate în întreţinere, cu excepţia copilului minor, trebuie să cuprindă următoarele informaţii:
- datele de identificare a persoanei aflate în întreţinere, cum ar fi: numele, prenumele, domiciliul, codul numeric personal;
- datele de identificare a contribuabilului care beneficiază de deducerea personală corespunzătoare, cum ar fi: numele, prenumele, domiciliul, codul numeric personal;
- acordul persoanei întreţinute ca întreţinătorul să o preia în întreţinere;
- nivelul şi natura venitului persoanei aflate în întreţinere, inclusiv menţiunea privind suprafeţele de teren agricol şi silvic deţinute, precum şi declaraţia afirmativă sau negativă cu privire la desfăşurarea de activităţi de: cultivare a terenurilor cu flori, legume şi zarzavat în sere, în solarii amenajate şi în sistem irigat; cultivare a arbuştilor şi plantelor decorative, ciupercilor; exploatare a pepinierelor viticole şi pomicole;
- angajarea persoanei întreţinute de a comunica persoanei care contribuie la întreţinerea sa orice modificări în situaţia venitului realizat.

Declaraţiile pe propria răspundere depuse în vederea acordării de deduceri personale nu sunt formulare tipizate.
Pentru a beneficia de deducere personala suplimentare pentru copii , se solicita adeverinta de la locul de munca a celuilalt parinte ca nu beneficiaza de deducere. Pentru persoanele aflate in intretinere, trebuie doar declaratia pe propria raspundere a persoanei aflate in intretinere
Va dau un model de declaratie.
DECLARATIE - ACORD
PE PROPRIA RASPUNDERE
A PERSOANEI AFLATE IN INTRETINEREA SALARIATULUI

Subsemnatul/subsemnata ..................................................................................................................., domiciliat/a in judetul .........................................................................................................................,
localitatea/municipiul .........................................................................................................................,
strada ................................................................................... nr........ bloc........ sc ........ et ...... ap ......, posesor/posesoare al/a buletinului de identitate / cartii de identitate seria ......., nr. ...........,
CNP ................................... eliberat/a de institutia......................................., la data de ..................,

cunoscand ca falsul in declaratii se pedepseste conform legii penale,
declar pe propria raspundere ca:

I. (Acord deducere personala suplimentara) Persoana care contribuie la intretinerea mea are urmatoarele date de identificare:
Numele si prenumele:_____________________________
CNP___________________________________________
Gradul de rudenie________________________________
Pentru persoana mentionata la paragraful I sunt de acord sa beneficieze de deducere personala pentru intretinerea mea, conform prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, incepand cu luna _________, anul__________

II. (Venituri realizate) Subsemnatul realizez la data prezentei declaratii un venit lunar de __________ RON, reprezentand ________________, detin o suprafata de teren agricol si silvic de__________________ mp si desfasor/nu defasor activitati de: cultivare a terenurilor cu flori, legume si zarzavat in sere, in solarii amenajate si in sistem irigat; cultivare a arbustilor si plantelor decorative, ciupercilor; exploatare a pepinierelor viticole si pomicole.
Totalul veniturilor realizate nu depaseste 250 RON in nici o luna calendaristica.

III. (Angajament notificare) Subsemnatul ma angajez sa anunt de indata persoana prevazuta la paragraful I precum si angajatorul acesteia, in cazul in care intervin schimbari in situatia venitului realizat, conform prevederilor Codului Fiscal si a Normelor de Aplicare, pe care declar, sustin si semnez ca le-am citit, le-am inteles si le aplic integral.

Locul declaratiei .................................................. Numele si prenumele
Data declaratiei .... .... .................... .... .... .... .... ___ __
Z Z luna A A A A (semnatura declarant/a)

Referitor la datele cu caracter personal si operatii cu acestea:
Subsemnatul sunt de acord cu culegerea de date personale subsecventa prezentei declaratii, cu introducerea, stocarea, prelucrarea, editarea si transmiterea datelor mele personale pe hartie si in sisteme electronice si de teleprelucrare a datelor si renunt la dreptul meu de a face opozitie in orice mod, fiind constient/constienta ca exercitarea acestui drept in acest caz contravine scopului prezentei declaratii.

Locul declaratiei .................................................. Numele si prenumele
Data declaratiei .... .... .................... .... .... .... .... ___ __
Z Z luna A A A A (semnatura declarant/a)

Referitor la informarea privind legislatia aplicabila:
Subsemnatul declar, sustin si semnez ca am luat la cunostinta integral de prevederile legislatiei in vigoare privind acordarea deducerii personale suplimentare continute in esenta in Codul Fiscal Titlul III si Norme de Aplicare cu modificarile si completarile ulterioare.

Locul declaratiei .................................................. Numele si prenumele
Data declaratiei .... .... .................... .... .... .... .... ___ __
Z Z luna A A A A (semnatura declarant/a)

Nota: declaratia-acord nu este valabila fara 3 (trei) semnaturi ale declarantului/declarantei.

.....................................................................................................

Nota:
Pentru aceasta declaratie-acord, prevazuta de Normele de Aplicare ale Codului Fiscal
nu exista formular tipizat.
.....................................................................................................

:offtopic: Interventie moderator

Cred ca este mult mai bine , pentru a se evita in viitor stergerea mesajului, sa postati si sursa de informare de unde s-a preluat aceasta informatie ...
De exemplu,
[ link extern ]

Regulamentul acestui Forum prevede: ".... nu este permisa nici postarea prin copy-paste a textelor din alte siteuri in paginile Avocatnet.ro. Acest forum incurajeaza originalitatea si te roaga sa intelegi ca informatiile publicate aici trebuie sa ajute oameni, nu sa prejudicieze autori de texte accesibile pe internet".

Multumesc frumos pentru raspunsurile dvs.
Buna ziua,
Am si eu o intrebare : aceasta declaratie dupa ce este completata unde trebuie depusa? La finante sau tb pastrata de contabil?
Multumesc mult.