Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Agresiune verbala si amenintare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Agresiune verbala si amenintare

Buna ziua,

Pe scurt, situatia sta in felul urmator: Un vecin agresiv o insulta si o ameninta pe mama in fiecare zi deranjat fiind de faptul ea se trezeste in fiecare zi la 6:00 pentru a merge la serviciu. Initial, mama nu i-a spus nimic, ea crezand ca se va potoli. Acum situatia a degenerat, i-a zgariat usa si i-a aruncat cu smoala pe aceasta.
Mentionez ca mama locuieste de 25 de ani in acelasi apartament si nu a avut probleme cu vecinii.Noul vecin s-a mutat de circa 1 an in bloc.Faptul ca politia nu face nimic in astfel de cazuri nu este un mit, probabil se asteapta ca mama sa fie agresata fizic pentru a se deplasa pana la el. Ma poate sfatui cineva cum ar trebui sa procedez in acest caz?
Multumesc mult!
Cristina-N, utilizator
Mama sa depuna o plangere scrisa ,inregistrata la politie pentru acea agresiune, pentru deranj , pentru murdarirea usii, pentru distrugere si tulburarea linistii publice .Va trebui sa probeze cu doi martori.