Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Temei recalculare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Temei recalculare

Buna seara!

Asociatia de proprietari unde locuiesc mi-a umflat facturile la intretinere cu un total 3000 lei. Am citit in legea 230 ca penalitatile nu au voie sa depaseasca debitele principale.
Am fost la conducerea asociatiei sa cer explicatii si mi-a dat niste tabele din care nu rezulta suma ceruta.
Am revenit cu noi explicatii, aratandu-i ca nu au dreptate si ca soldul meu trebuie sa fie pe zero si am primit tabele noi cu cifre noi, ca sa iasa ei pe suma.

Vreau sa solicit recalcularea in instanta. Cum procedez? Nu am gasit articol in lege pentru asa ceva, care este temeiul?
Poate cineva sa ma indrume?
Puteti face contestatie la lista de intretinere insa aceasta problema este greu de inteles .Nu cred ca vi s-au calculat penalitati mai mari. Penalitatea curenta se adauga la penalitatea veche si de aceea da o suma mai mare decat intretinerea pe ultima luna. Per total insa sma penalitatilor in intregime nu poate depasi cuantumul restantei.Daca insa ati refuzat sa platiti penalitatile vechi si ati achitat doar intretinerea la zi este normal ca penalitatile sa fie mai mari. Daca veti actiona in instanta se va face o expertiza care costa mai mult decat penalitatile dvs. si poate iese corect calcului asociatiei astfel ca veti plati si cheltuieli de judecata .Este bine sa nu ajungeti sa platiti penalitati ,ci sa achitati la timp pentru a evita astfel de situatii. De ce oare toti restantierii spui acelasi lucru insa expertiza ii contrazice ?
Contestatie am facut la asociatie si mi-au dat doua serii de sume diferite in cele doua raspunsuri primite.
Ce inseamna ca "penalitatea curenta se adauga la penalitatea veche"?
Sa zicem ca am de platit 250 pe luna ianuarie. Cum se calculeaza penalitatile pana in prezent?
Aritmetic? Dobanda la dobanda? Cum? Cat da?
CostinFC, utilizator
In temeiul disp art 49 din L nr 230/2007
Asociatia de proprietari poate stabili sistem propriu de penalizari pentru orice suma cu titlu de restanta,afisata pe lista de plata

Penalizarile se aplica succesiv si cronologic la orice suma cu titlu de restanta,respectiv se pot aplica penalitati la sume la care au fost aplicate penalizari pentru perioadele ulterioare termenului scadent
Legea asta nu e dreapta.

In primul rand ca eu proprietar nu am cum sa stiu ce au hotarat ei in AGA, cum sa aplice penalizarile si cu toate ca i-am intrebat in scris, nu mi-au spus, iar noi avem dreptul sa cunoastem toate aspectele ce tin de activitate asociatiei si trebuie sa avem acces la orice document - ceea ce nu mi s-a permis, inseamna ca asociatia are ceva de ascuns.

Si in al doilea rand, daca ei hotarasc unilateral acest sistem aiurit de penalizari, care poate fi si dobanda la dobanda legea spune ca aceata hotarare trebuie sa o ia impreuna cu noi, proprietarii.
Astfel, noi ce suntem, papusariii lor?
Nu ne lasa sa stim nimic = impotriva legii, iar daca vrem sa-i dam in judecata, pe acest site unii incearca sa ne descurajeze sa ne lasam batuti.
Cum ramane u art.14 din normele metodologice de aplicare?

Si pe ce temei pot sa cer instantei sa dispuna reclacularea?
CostinFC a scris:

Am citit in legea 230

Legea la care faceti referire precizeaza in art 10 dreptul in favoarea proprietarului
sa cunoasca toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei de proprietari si au acces ,la cerere,la orice document al acesteia

In temeiul articolului mentionat ,solicitati presedintelui de asociatie sa va puna la dispozitie hotararile AGA
Tot din L nr 230/2007 art 24
Hotararile adunarii generale a asociatiei de proprietari sunt obligatorii si pentru proprietarii din condominiu care nu au fost prezenti la adunarea generala precum si pentru proprietarii care nu sunt membri ai asociatiei de proprietari

Nimeni nu poate hotari in locul dvs,astfel incat daca dvs apreciati ca detineti probe temeinice si indubitabile in favoarea dvs,aveti dreptul sa promovati actiune impotriva asociatiei de proprietari
Pe acest forum .pe fiecare sectiune,exista moderatori si utilizatori cu practica in domeniul in care isi asuma responsabilitatea sa emita raspunsuri si daca ati fost sfatuit sa nu formulati plangere,posibil sa fi avut in vedere practica ,precedentele,astfel incat sfatul de a nu initia procedura in instanta a avut drept justificare si motivare a va feri de situatia de a beneficia de o solutie defavorabila dvs si suplimentar sa fiti obligat si la plata de cheltuieli de judecata Art 14 din HG nr 1588/2007 prevede conditiile in care proprietarii se intrunesc in adunari generale ordinare/extraordinare
Tot art 14 la alin (3) acorda dreptul in favoarea proprietarilor
Pentru situatii speciale sau de maxima urgenta,adunarile generale extraordinare ale asociatiei de proprietari pot fi convocate oricand de comitetul executiv sau de cel putin 20% din numarul proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari

Avand in vedere textul mentionat,desfasurati demersuri la nivelul proprietarilor ,analizati daca si altii se confrunta cu nemultumiri de genul celor cu care va confruntati dvs si asumati-va responsabilitatea convocarii de adunare generala in cadrul careia va exprimati nemultumirile si soliciati solutionarea acestora in limitele legal prevazute
Nu exista temei legal pe care sa il puteti invoca astfel incat instanta de judecata sa dispuna recalcularea
Aveti dreptul conferit de art 12 A c) si d) din HG nr 1588/2007 a formula contestatie la lista de plata,in termen de 15 zile de la afisare si in situatia in care nu primiti raspuns din partea presedintelui de asociatie in termen de 7 zile,in conformitate cu disp 21 =accesul liber la justitie ,prevazut si garantat de Legea Fundamentala ,aveti dreptul sa formulati plangere catre instanta de judecata