Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ref. Penalitati la plata intretinerii dintr-o asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ref. Penalitati la plata intretinerii dintr-o asociatie

ce se intampla cu penalitatile aplicate intretinerii neplatite daca ajung la aceeasi valoare cu suma restantnta, neplatita??se merge mai departe cu aplicarea penalitatilor chiar daca se merge in instanta?
Valoarea penalitatilor pot ajunge pana la valoarea sumei la care s-a aplicat penalizarea si ”se opresc”, adica nu mai cresc. Datoria celor care conduc as. prop. este sa nu se ajunga la aceasta situatie.
Chiar daca se merge in instanta, as. prop. nu poate pretinde penalitai mai mari decat suma la care s-a aplicat penalizarea. Ma rog, as. prop. poate pretinde, dar instanta le va respinge, aproband insa debitul la intretinere + penalizarile calculate.
In instanta as. prop. va trebui sa prezinte dovezi la sumelor pretinse, mod de calcul, etc.
Mesaj reeditat
@ BEN46
Data post: Joi, 3 Noiembrie 2011, 13:02

Potrivit Legii 230/2007
Asociatia de proprietari poate calcula si percepe penalizari de intarziere pentru suma neachitata, in conditiile stabilite si aprobate de comitetul executiv al asociatiei de proprietari, in limitele stabilite de art. 49 alin. (1) din Legea nr. 230/2007. Suma acestora nu poate depasi suma cotei restante la care s-a aplicat.
(2) Sumele rezultate din aplicarea penalitatilor de intarziere vor face obiectul fondului de penalitati al asociatiei
Mai mult ca sigur ca instanta nu va accepta ca penalitatile sa depaseasca restanta .
Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
sa inteleg k in momentul in care penalitatea=restanta nu se mai percepe penalitate in continuare ptr suma restanta?!inseamna k in acea penalitate totala este decontata si plata penalitatilor achitata la furnizor?!

multumesc
Penalizarile se calculeaza in continuare pentru sumele devenite restate. Ca sa intelegem trebuie sa cunoastem un pic modul de aplicare a penalizarilor conform legislatiei.
De exemplu un proprietar are restante din luna februarie 2009.
Pentru februarie 2009 trebuia sa achite 200 lei. La cei 200 lei se calculeaza penalizari de 0,2% pe zi, ceea ce inseamna ca in 500 de zile penalizarile ajung la 200 lei egaland restanta.
Asupra acestei restante de 200 lei nu se mai calculeaza penalizari incepand cu luna iulie 2010, cand se implinesc cele 500 de zile si penalizarea ajunge la 200 lei.
Pentru restanta de 250 lei din martie 2009 se calculeaza penalizari pana in august 2010, cand penalizarea ajunge la 250 lei
Pentru restanta de 150 lei din aprilie 2009 se calculeaza penalizari pana in septembrie 2010, cand penalizarea ajunge la 150 lei s.a.m.d.

In octombrie 2011 se calculeaza penalizari pentru restantele din mai 2010 pana astazi.
In noiembrie 2011 se calculeaza penalizari pentru restantele din iunie 2010 pana astazi iar cele din mai 2010 "ingheata", raman la valoare din octombrie 2011.

In acest fel niciodata penalizarile aplicate conform legii nu vor depasi restantele, adica baza de calcul, iar administratorul va calcula luna de luna penalizari aferente restantelor din ultimile 500 de zile.
Adriantot, moderator