Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SOCIETATE COMERCIALA CUMPARA IMOBIL-TEREN DE LA O ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SOCIETATE COMERCIALA CUMPARA IMOBIL-TEREN DE LA O PERSOANA FIZICA

Buna ziua,
As dori niste informatii concrete legate de o societate comerciala care doreste sa cumpere un imobil-teren de la o persoana fizica si plata sa se efectueze jumatate numerar si jumatate prin ordin bancar(suma este 200.000 ron).Din punct de vedere contabil si juridic ar fi bine asa cum am mentionat mai sus, sau exista o limita de plata pt numerar catre persoane fizice? exista o lege unde specifica aceste lucruri?
Multumesc anticipat.
Marian
Conform art. 5 alin. 2, lit. b din OG nr. 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar - valutare, persoanele juridice pot efectua plati in numerar in urmatoarele cazuri: alte operatiuni de plati ale persoanelor juridice cu persoane fizice. In cazul platilor in numerar catre persoane fizice nu este stabilit un plafon maxim.