avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... achizitionare masina second
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

achizitionare masina second

Buna ziua, doresc sa cumpar o masina inmatriculata de la cineva si daca este inmatriculata masina inainte de anul 2000 trebuia platita taxa de poluare?, adica este ca o noua inmatriculare ? Ce acte trebuie sa aiba proprietarul ca sa fie in regula cu masina ca eu sa o pot cumpara? Care este mai exact procedura de vanzare-cumparare, pe unde si ce trebuie facut? Multumesc anticipat!!!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:46, 12 Iunie 2012
Pentru vanzarea - cumpararea de mijloace de transport folosite aveti nevoie de urmatoarele acte:
• Contractul de vanzare-cumparare in original
• Fisa de inmatriculare in original
• Cartea de identitate a autovehicolului in copie
• Act de identitate in copie
• Declaratie tipizata completata de cumparator
• Cerere de scoatere din evidenta completata de vanzator
Pentru a preintampina situatii neplacute este de preferat sa solicitati certificatul fiscal al auto ,
iar documentele de achizitie auto sa fie intocmite prin unitate specializata sau la notar

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare auto Cristi Cristi Cristi Cristi Buna ziua,as avea nevoie de ajutor,doresc sa achizitionez un automobil,masina mica, va rog vsa imi spuneti pasii completi pe care trebuie sa i fac ,adica ... (vezi toată discuția)
Masina sh Coltoi Coltoi As dori sa cumpar o masina second hand inmatriculata in Romania. Ce documente imi sunt necesare? Multumesc! (vezi toată discuția)
Vanzari auto pastorcici_raimondo pastorcici_raimondo ce pasi trebuie parcursi pt vanzarea unui automobil proprietate catre o alta persoana? (vezi toată discuția)