Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... achizitionare masina second
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

achizitionare masina second

Buna ziua, doresc sa cumpar o masina inmatriculata de la cineva si daca este inmatriculata masina inainte de anul 2000 trebuia platita taxa de poluare?, adica este ca o noua inmatriculare ? Ce acte trebuie sa aiba proprietarul ca sa fie in regula cu masina ca eu sa o pot cumpara? Care este mai exact procedura de vanzare-cumparare, pe unde si ce trebuie facut? Multumesc anticipat!!!
Pentru vanzarea - cumpararea de mijloace de transport folosite aveti nevoie de urmatoarele acte:
• Contractul de vanzare-cumparare in original
• Fisa de inmatriculare in original
• Cartea de identitate a autovehicolului in copie
• Act de identitate in copie
• Declaratie tipizata completata de cumparator
• Cerere de scoatere din evidenta completata de vanzator
Pentru a preintampina situatii neplacute este de preferat sa solicitati certificatul fiscal al auto ,
iar documentele de achizitie auto sa fie intocmite prin unitate specializata sau la notar