avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Legea 333/2003 vs. HG 301/2012
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Legea 333/2003 vs. HG 301/2012

ART. 2 din HG 301/2012
(1) Adoptarea masurilor de securitate a obiectivelor, bunurilor si valorilor prevazute de lege se realizeaza pe baza unei analize de risc la securitate fizica.
(2) Elaborarea analizei de risc la securitate fizica se face potrivit instructiunilor emise de ministrul administratiei si internelor, care se publica in Monitorul Oficial al Romaniei.

Am studiat Legea 333/2003 ,actualizata la zi si nu este prevazuta o asemenea conditie ,esentiala . De ce spun esentiala ? In fapt, fara aceasta analiza de risc nu poti si sa-ti pazesti bunurile proprii .
Atat timp cat ,in lege , nu este prevazuta o asemenea conditie ,repet, esentiala, in schimb o gasim in hotararea guvernului (unde sunt prevazute sanctiuni contraventionale destul de aspre ) ,ar putea fi atacat acest articol in contencios administrativ ?

Alte discuții în legătură

Evaluator de risc fizic ContSters243502 ContSters243502 exista evaluator de risc [b]fizic[/b] ? si daca da va rog sa ma ajutati sa inteleg cu ce se ocupa peroana desemnata va multumesc (vezi toată discuția)
Hg 301/2012 cdinu cdinu Va rog sa-mi dati o opinie avizata despre HG 301/2012, versus HG 1010/ 2004. (vezi toată discuția)
Analiza de risc la securitatea fizica dan197 dan197 Buna ziua. Intrebarea mea este urmatoarea: Am un hotel pe care il am conduc si as dori sa stiu daca sunt obligata sa inchei contract de prestari servicii ... (vezi toată discuția)