Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fereastra spre casa vecinului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fereastra spre casa vecinului

Buna ziua,mama mea detine o casa la tara construita acum mai bine de 50 de ani si are la una din camere o fereastra(in partea de nord). Prin acesta fereastra se vede in curtea vecinului,care si-a construit acum aproximativ 5 ani o casa cu usa de acces si doua ferestre spre sud,adica spre casa mamei.Gardul dintre case este la 1,5m de casa mamei si la aprox.8m de cealalta.Vecinul a plantat vita de vie si edera la baza gardului,radacinile acestora(mai ales de edera) facand "pagube"in curtea mamei.In momentul cand i s-a reprosat acest lucru,vecinul a amenintat ca intra peste ei in curte si-i bate si ca-i reclama la primarie sa astupe fereastra care ar fi "ilegala".Intrebarea este daca acea fereastra este intradevar "ilegala" avand in vedere ca acum 50 de ani cand s-a construit casa acolo era teren viran.Ce ne sfatuiti?Multumesc anticipat si va doresc o zi cat mai placuta.
Stati linistita.Vecinul dvs. fabuleaza.