Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum ma apar intr-o actiune in revendicare imobiliara?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum ma apar intr-o actiune in revendicare imobiliara?

Buna ziua !
Am o intrebare va rog frumos.
Daca cineva a formulat o actiune de revendicare imobiliara , cu ce articole din C Civil si C procedura Civila ma pot apara ?
Adica daca cei care mi-au facut aceasta actiune nu au demosnstrat ca sunt mostenitorii acelui autor, ce ar trebui sa puna ei la dosar pt a arata ca sunt mostenitorii ?
Au pus Certificat de nastere a lor si buletin si certificatul de deces a autorului .
E suficient pentru a arata ca sunt mostenitorii acelui autor, care a murin in 1996 ?

Va multumesc anticipat .
Fara certificat de mostenitor sau certificat de calitate de mostenitor nu pot dovedi nimic. Dealtfel, este mai mult ca sigur ca instanta le va cere sa faca dovada calitatii procesuale.