Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Contract de comanda a unei opere viitoare
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Contract de comanda a unei opere viitoare

Va salut!

Sunt titularul unei Intreprinderi Individuale. Pot incheia contract de comanda a unei opere viitoare (website realizat de colaboratorii mei) cu alte firme? Nu vreau sa inchei un contract de prestari servicii pentru ca nu am CAEN 6201 (realizare de soft la comanda, singura activitate care are webdesign listat in descriere). Celelalte coduri CAEN nu au in descriere web design. Ma intreb daca merge un contract de comanda a unei opere viitoare pentru ca sunt I.I. (chiar daca nu are personalitate juridica) si nu persoana fizica (singura care poate fi autorul unei opere).

Merci mult pentru raspunsuri. :love:
da, merge. de fapt este si indicat un contract de comanda ptr opere viitoare care sa contina cesiunea dr. patrimoniale de autor, fiindca in caz contrar, doar un simplu contract de prestari servicii ce nu are inclusa cesiunea dr. de autor, poate sa va aduca prejudicii grave in sensul ca autorul se poate indrepta cu succes impotriva dvs si clientului dvs cu obligatia de a inceta folosirea websiteului deoarece incalca dr. de autor, si cu obligatia de plata a daunelor datorita folosirii ilegale a creatiei (website) purtatoare de dr. de autor.

Contractul de prestari servicii nu presupune transmiterea dr. de autor atunci cand acest lucru nu este specificat expres in contract. O multime de probleme sunt cu astfel de contracte in care clientul nu beneficiaza de cesiunea exclusiva a dr.

Atentie la conditiile contractului de comanda ptr opere viitoare prev de art 46 din L 8/1996 si la conditiile de cesiune a dr. patrimoniale de autor prevazute de art 41, 42 din aceeasi lege (cesiunea ar trebui sa fie exclusiva valabila international)
Edi, esti belea man. Merci mult de tot. :love: