Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Consilii Localea de genul
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Consilii Localea de genul

daca cunoaste cineva procedura PRACTICA prin care 1/3 din consilieri pot organiza o sedinta de Consiliu Local, in conditiile in care Primarul ales este din alta formatiune politica, si nu colaboreaza in nici un fel, ba mai mult, impiedica cat poate orice initiativa ; ceva de genul: se tine o sedinta a consilierilor, se intocmeste un PV de sedinta, se depune la registratura (? subordinea primarului!) , ...etc cred ca PV-ul se depune odata cu proiectele HCL-urilor ce se doresc a fi promovate. Pasii urmatori cred ca trebuiesc facuti de consilierul juridic al Consiliului Local, insa si acesta functioneaza intr-o Directie a Primariei....... Sugestii..?!
Art. 39 din Legea nr.215/2001:
(1) Consiliul local se intruneste in sedinte ordinare, lunar, la convocarea primarului.
(2) Consiliul local se poate intruni si in sedinte extraordinare, la cererea primarului sau a cel putin unei treimi din numarul membrilor consiliului.
(3) Convocarea consiliului local se face in scris, prin intermediul secretarului unitatii administrativ-teritoriale, cu cel putin 5 zile inainte sedintelor ordinare sau cu cel putin 3 zile inainte de sedintele extraordinare. Odata cu notificarea convocarii, sunt puse la dispozitie consilierilor locali materialele inscrise pe ordinea de zi.

Vedeti si OG nr. 35 din 30 ianuarie 2002 pentru aprobarea Regulamentului-cadru de organizare si functionare a consiliilor locale