avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la mostenire

vreau sa-mi spuneti ce drepturi am eu si surorile mele la apartamentul parintilor odata ce tatal este decedat iar mama traieste ,amandoi fiind proprietari in contractul de vanzare cumparare?
Buna seara,

aveti dreptul la 1/2 din apartament. Asta plecand de la prezumtia ca tatal si mama au avut contributii de 50% 50%.
Puteti cere deschiderea succesiunii si astfel sa deveniti proprietari " cu acte".
Sper ca ati acceptat succesiunea in termenul legal de 6 luni.

av. Boncu
Daca mama va dovedi ca a avut o contributie mai mare la dobandirea imobilului drepturile ei vor fi mai mari in privinta bunului comun.
Daca aveti neintelegeri cu ceilati mostenitori este indicat sa va adresati la instanta si nu la notar.
Daca ati depasit termenul de 6 luni prevazut de art 700 c. civ. adresati-va de urgenta unui avocat pentru a nu va trezi ca veti fi inlaturat de la mostenire.
Incercati macar sa consultati un avocat verbal pentru a intelege toate implicatiile si problemele concrete.

avocat Claudiu Lascoschi
ce succesiune?nimeni nu ne-a spus nimic deoarece de 3 ani de cand este decedat tatal nostru nu s-a pus problema impartirii mostenirii de catre nimeni.
Asta nu are nicio relevanta in instanta.
Vedeti sa nu aveti probleme.
Ar fi indicat sa deschideti dvs procedura la instanta si nu ceilalti.
Dar va trebui sa consultati un avocat mai inainte.Procesul se va desfasura la ultimul domiciliu al tatalui defunct.Acolo va trebui sa va judecati.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deschiderea succesiunii cristina1980 cristina1980 tatal meu a decedat acum 3 luni. el are dintr-o casatorie anterioara cu mama mea 2 copii, eu sunt copilul mamei la fel dintr-o casatorie anterioara. Nu am ... (vezi toată discuția)
Dreptul la mostenire ancasimona ancasimona 1.Doresc sa stiu daca prin renuntarea la cetatenia romana, se pierde dreptul la mostenire pe teritoriul Romaniei. 2.Parintii amandoi sunt decedati, mai am un ... (vezi toată discuția)
Dilema pisicutza pisicutza Buna ziua! Ca toata lumea am si eu niste nelamuriri Bunicul meu a murit pe 02.08.2009 el a avut 6 copii dintre care unul (tatal meu)a decedat in urma cu ... (vezi toată discuția)