Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dilema
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dilema

Buna ziua!

Ca toata lumea am si eu niste nelamuriri

Bunicul meu a murit pe 02.08.2009 el a avut 6 copii dintre care unul (tatal meu)a decedat in urma cu 2 ani .bunicul meu are bani in banca o garsoniera si a avut o casa cu teren pe catre a vandut-o fara terenu unde este construita casa.
intrebarile mele sunt:
1Este posibil ca la succesiune sa nu fiu chemata din partea tatalui meu?
2Este posibil ca matusile mele sa nu declare toate bunurile bunicului meu?
3Cum se va imparti totul?
4Cum decurge o succesiune?
5Ce pot sa fac in cazul in care matusile mele nu declara toate bunurile si cum as putea dovedi lucrul asta din moment ce toate actele sunt la matusile mele?

Va multumesc mult si astept un raspuns!
Cel mai indicat ar fi sa deschideti procedura succesorala la instanta in termen de 6 luni de la data decesului.
Aveti dreptul la mostenire chiar daca tatal dvs era predecedat la data decesului bunicului dvs.
Mostenirea se va imparti conform legii.
Totii copii defunctului au drepturi egale la mostenire.Dvs mosteniti ceea ce mostenea tatal dvs daca ar fi trait.

avocat Claudiu Lascoschi
daca nu va intelegeti cu ceilalti mostenitori legali, va trebui sa introduceti actiune in instanta .
daca va intelegeti mergeti la notar si acceptati succesiunea in termenul legal de 6 luni de la decesul lui de cujus .
Cel mai indicat ar fi sa mearga la instanta indiferent ca se inteleg sau nu.
Se poate sa se inteleaga la inceput iar cand sa semneze actele sa nu se mai inteleaga.
Sunt destul de multi mostenitori.

avocat Claudiu Lascoschi
noi ne intelegem bine intre noi dar fiecare are interesul lui daca ma intelegeti, mie imi e sa nu cumva sa nu declare tot ce are elX-(
pana acum nu a spus nimeni cand va fi succesiunea
bunicul meu a mai lasat niste bani uneia dintre matusi destul de multi cu care sa se ocupe de inmormantare dar ia lasat si tatalui meu ceva banuti pe care nu poate mama sa-i scoata de la CEC nici eu nu am inteles de ce spune ca banii acestia ii revin celui ce se ocupa de inmormantare adica matusii mele care a platit tot(e acceasi matusa care a primit banii de care am mentionat mai in sus dar ce ramas nu trebuie impartiti cu toti fratii si surorile ei?
mama trebuie sa se prezinte si ea la succesiune?