Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit amortitizare fiscala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

amortitizare fiscala

Buna ziua,

Daca am un mijloc fix cu o valoare de intrare de 20.000 lei.In urma reevaluarii valoarea a crescut la 25.000 lei.
Suma de 5000 lei reprezinta amortizare fiscala , adica intra la nedeductibile.

Multumesc si astept raspuns.
Acei 5000 de lei reprezinta diferenta din reevaluare, in nici un caz nu este amortizare fiscala..
Aceasta suma o impartiti la nr de ani care v-au ramas de amortizat pentru respectivul mijloc fix si faceti lunar, urmatoarele inregistrari contabile :

105=1065
6811=2812
Multumesc mult : @ela david
Concret : avem mijloace fixe(cladiri diverse) astfel:
valoarea initiala de ex 20000 lei.
valoarea inregistrare ex 25.000 lei
reevauare 5000 lei.
Contabila a facut in felul urmator:25000-20000=5000 lei
Procent :5000/25000=0.2
Amortizarea lunara este sa zicem 200 lei .
200 * 0.2=40 lei o inregistraza ca amortizare nedeductibila
si 200-40= 160 o inregistreaza ca amortizare lunara
Va rog mult astept raspuns
art 22 Codul fiscal
(5^1) Prin excepţie de la prevederile alin. (5), rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, efectuată după data de 1 ianuarie 2004, care sunt deduse la calculul profitului impozabil prin intermediul amortizării fiscale sau al cheltuielilor privind activele cedate şi/sau casate, se impozitează concomitent cu deducerea amortizării fiscale, respectiv la momentul scăderii din gestiune a acestor mijloace fixe, după caz.

La reevaluarea unei imobilizari corporale, amortizarea cumulata la data reevaluarii este tratata in unul din urmatoarele moduri:
a) recalculata proportional cu schimbarea valorii contabile brute a activului, astfel incat valoarea contabila a activului, dupa reevaluare, sa fie egala cu valoarea sa reevaluata. Aceasta metoda este folosita, deseori, in cazul in care activul este reevaluat prin aplicarea unui indice; sau
b) eliminata din valoarea contabila bruta a activului si valoarea neta, determinata in urma corectarii cu ajustarile de valoare, este recalculata la valoarea reevaluata a activului. Aceasta metoda este folosita, deseori, pentru cladirile care sunt reevaluate la valoarea lor de piata.

Cititi cu atentie linkul de mai jos.Daca nu sunteti de specialitate, recomandati-l contabilei dvs.
[ link extern ]